Според данни на Световната здравна организация (СЗО), България е изправена пред сериозен проблем със затлъстяването, като над 60% от населението страда от наднормено тегло или затлъстяване.
Проблемът е особено тревожен сред децата, където всяко трето дете в предучилищна възраст е с наднормено тегло или затлъстяло. За последните 10 години броят на подрастващите с излишни килограми се е удвоил, а 32% от момчетата и 29% от момичетата у нас са с тегло над нормата.
СЗО определя детското затлъстяване като “тиха пандемия” и прогнозира 60% ръст на разпространението му по света до 2030 г. Засегнатите деца са изложени на риск от диабет, сънна апнея, хипертония, репродуктивна дисфункция, някои видове рак и други опасни заболявания.
Глобално, над 1 милиард души са страдали от затлъстяване към 2022 г., а нивата на затлъстяване при възрастните са се удвоили спрямо 1990 г. Броят на децата с проблеми с наднормено тегло се е увеличил 4 пъти.
Затлъстяването е хронично заболяване, свързано с диабет, сърдечни проблеми, високо кръвно налягане, някои видове рак и проблеми с възстановяването на костите.
СЗО алармира, че не се прилагат достатъчно мерки за справяне с кризата, въпреки че са ясни. Възможните решения включват фискални политики за здравословно хранене, правила за информация на хранителните опаковки, акцент върху профилактиката в здравните системи, регулация на рекламирането на вредни храни и напитки на деца и стимулиране на физическата активност от ранна възраст.
Борбата със затлъстяването е отговорност на правителства, здравни системи, образователни институции, родители и индивида. Промяна на навиците и ангажимент към здравословен начин на живот са ключови за справяне с “тихата пандемия” и за осигуряване на по-добро бъдеще за настоящите и бъдещите поколения.