Випуск N°6 от проекта на “24 часа” показа нов тренд в посоката за образование. Вече 50% от красивите ни умове избират родните университети – заради възможности за кариера тук, споделят от изданието.
“Отличниците на България” задават нов тренд – да останат да учат у нас, да се образоват в родината си и да са част от промяната й.
За първи пьт 50% от момичетата и момчетата в шестия випуск на талантите са твърдо за образование в български университети пред това в чужбина.
През годините “24 часа” отличи общо 179 деца, а 80% от тях избираха висшето образование в елитни университети в чужбина.
2022 г. показва нова тенденция, която е оценка и за качеството на българските университети.
Отличниците са склонни да изберат някой от световните научни центрове като “Кеймбридж”, но само ако получат стипендии. Целта “чужбина” е на път да отстъпи на родното висше образование.
Сред отличниците на “24 часа” откриваме и двама талантливи казанлъчанина. Това са Виктор Владков и Александър Проданов. Единия виртуоз зад пианото, а другия магьосник във физиката.
Виктор Владков, който завладя “Карнеги хол”, свири благотворително за студенти сираци. За всеобща изненада реши да учи в Стопанския факултет на СУ “Счетоводство, финанси и дигитални приложения”, при това – на английски език.

За втори път “Отличник на България” стана и златният Александьр Проданов. Той влиза в СУ да учи квантова и космическа теоретична физика с репутацията на един от най-добрите олимпийци – ученици, участвали в националните отбори на
България по физика и астрономия и астрофизика.
През това лято бяха последните му олимпиади като ученик – международната по физика, организирана дистанционно от Швейцария, и тази по астрономия и астрофизика, която се проведе в грузинския град Кутаиси през август. И на двете златни медали.

Ректорът на Софийски Универститет проф. Атанас Герджиков сподели:
“Харесвам тази инициатива на “24 часа” повече от всички други. Вие сте една от малкото медии, които ни показват добрите и хубави неща, които сме постигнали, а не само новини за катастрофи и неприятности. Този конкурс е начин да погледнем оптимистично към бъдещето и да видим, че и сред най-младите има такива успехи, каквито бихме искали да има нашето общество. Имаме не само високо качество на образованието, но вече и много съвместни програми със световни университети, за да не се налага младите хора да учат в чужбина.”
24chasa.bg/