Официално подписаха споразумение за финансиране между Фонд на фондовете и Управляващия орган на Програма “Развитие на регионите” (УО на ПРР) 2021-2027, което отбелязва нов етап от инвестиционните усилия за модернизация и устойчиво развитие на регионите в страната. Това се случи вчера от представителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и членовете на управителния съвет на Фонда, пише вестник “Строител”.
Споразумението предвижда финансиране по Програма “Развитие на регионите” 2021-2027, която е съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Общият размер на финансовия ресурс, който Фондът ще управлява, надхвърля 462 млн. лв., от които значителна част ще бъде предоставена като безвъзмездни средства в комбинация с финансови инструменти в единична операция. Това предоставя възможности за инвестиции в различни сектори, включително техническа инфраструктура, енергийна ефективност, мобилност и транспорт, образователна и здравна инфраструктура, култура, спорт и туризъм.
В рамките на новата програма за развитие са обособени два приоритета – “интегрирано градско развитие” и “интегрирано териториално развитие на регионите”. Приоритет 1 е насочен към насърчаване на интегрираното и приобщаващо социално, икономическо и екологично развитие в 10-те най-големи градски общини в страната. Приоритет 2 включва подкрепа за средните и по-малките градски общини с население над 15 хил. души, като сред тях се нарежда и Казанлък.
За Казанлък, това споразумение представлява възможност за значително развитие и модернизация на града. Планираните инвестиции ще бъдат насочени към различни сфери като развитие на бизнеса и предприемачеството, енергийна ефективност, подобряване на жилищната и обществената инфраструктура, устойчива мобилност и екологично чист транспорт, създаване на зелена градска инфраструктура и повишаване на сигурността в обществените пространства.
Както посочи заместник-министър Ангелина Тодорова-Бонева, подписването на това споразумение е важна стъпка в развитието на регионите. Това партньорство ще допринесе за устойчивото развитие и на Казанлък и ще помогне за създаването на модерна и иновативна градска среда, в която гражданите ще имат по-добри възможности за живот и работа.
Очаква се, че инвестициите по програмата “Развитие на регионите” да спомогнат за стимулиране на икономическия растеж, създаване на работни места и подобряване на качеството на живот на местното население в регионите. За Казанлък това ще бъде добър инструмент да продължи развитието си, като модерен и устойчив център, привличащ нови инвестиции и предоставящ на гражданите си съвременни услуги и инфраструктура.
След подписването на споразумението, градът очаква да започне изграждането и реализацията на иновативни проекти, които ще подобрят инфраструктурата и средата за живот в Казанлък.
Сред Казанлък са и още 39 средни и по-малки градски общини с население над 15 хил. души:
Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Свиленград, Харманли, Димитровград, Крджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански.
Структурата за изпълнение на мандата предвижда два финансови посредника за:
Фонд за градско развитие (ФГР) – Северна България и ФГР – Южна България. Крайни получатели на ресурса могат да бъдат общини, публични институции, частни и общински предприятия, както и публично-частни дружества.
Всеки одобрен проект може да получи до 39 млн.лв. финансиране със срок на погасяване до 20 години, при облечени изисквания за обезпечение, ниски лихвени нива и без такси и комисионни за управление на публичния ресурс. За първи път от началото на изпълнението на ФИ правната рамка позволява комбинирана подкрепа в единична операция с финансови инструменти и безвъзмездна финансова помощ, което значително намалява тежестта при инвестиране, предвид че грантовата компонента ще се предоставя по правилата на финансовия инструмент.
По време на подписването зам.-министьр Бонева отбеляза, че днешното Споразумение е стьпка в посока утвърждаване на
концепцията за безвъзмездна финансова помощ в България. „Инструментите, изпьлнявани до настоящия момент, са се доказали като модел за качествени и устойчиви проекти. Най-важното за нас е да осигурим приемственост на акумулирания до момента опит и достижения с обединените усилия на нашите екипи.”
Павел Лисев от своя страна сподели: “До момента чрез фондовете за градско развитие по предходния програмен период са подкрепени над 125 проекта.