Фондация „(пре)открий наследството“ започна идентифициране на недвижими културни ценности в Казанлък. Пилотния проект на организацията е свързан с опазването на културното наследство в България. От „(пре)открий наследството“ си поставят амбициозната цел да идентифират недвижимите културни ценности в България и да съберат ключова информация за тях. По този начин ще помогнат на институциите да насочат малкото експертен персонал много по-ефективно и своевременно към тези обекти, които се нуждаят от на-спешна помощ.
В Казанлък изследователите насочват вниманието ни към архитектурно-строителният ансамбъл заключен между бул. „Никола Петков“ и ул. „Княз Св.Мирски“, „Константин Бозвелиев“ и „Тюлбенска“.
Създаден през 60-те години на XIX-и век. В него попадат 48 обекта, измежду които – църква, 2 музея, филиал на общинската библиотека, 2 занаятчийски ателиета и 2 заведения за хранене. Пред църквата, в средата на ул.”Св.Мирски”, е оформен площад, кръстен на ген. майор Иван Пашинов, командир на 23-ти пехотен Шипченски полк през Балканската война 1912-1913г. В непосредствена близост се намират къщите на Дечко Узунов (сега къща-музей) и на Емануил Манолов.
Оригиналната настилка на улицата е била от калдъръм, който е подменян поетапно. Поради повишилото се с времето натоварване от моторни превозни средства, калдъръмът е бил в много лошо състояние и ремонтът на настилката е бил належащ. Липсата на майстори, които да пренаредят калдъръма, налага промяната на вида на настилката – в края на 2018г. с паваж.
Важна част от ценността са чешмите. За съжаление, една от тях е демонтирана по време на строително-монтажни работи и е загубена завинаги.
Теренното проучване показа голямо разнообразие на табели и плочи в ансамбъла. Те са поставяни по различно време и причини. Изработени са от различни материали – камък, метал, дърво, пластмаса, керамика, композитни материали, „изписани“ върху различна основа.
Няма единна визия и/или смислова свързаност на елементите. Дори номерата и имената на улиците се различават значително.