„Жените на Казанлък“, съвместно с организация „ЛевФем“ София и коалиция“Грижа“ проведоха публична дискусия „Феминизиран труд и грижа“ в Казанлък.
В дискусията се включиха и представители от секторите “Здравеопазване“, „Образование“ и Социални услуги, синдикати, граждани.
Феминистки икономически модел, залегнал в икономическата справедливост, в социалната справедливост, признаващ грижовния и феминизиран труд бе фокусът на събитието.
„ Около ¾ от грижовния труд се извършва от жени, които не получават доход или получават ограничено възнаграждение за грижа на членовете на семейството – сподели Стела Кехайова – председател на сдружение “Жените на Казанлък“ -Грижовният труд включва всички дейности по грижа за домакинството и семейството: от грижите на новороденото, отглеждане, образование и грижите за деца в предучилищна и начална училищна възраст, грижа за възрастните, както и грижа и подкрепа случай на заболяване или инвалидност. Но за тези проблеми не се говори, подценява и омаловажава се трудът на медицинските сестри, на социалните работници, осъществяващи грижи за деца в неравностойно положение – каза още Кехайова.
Представителките на „ЛевФем“ и коалиция“Грижа“ представиха свое изследване за грижовния труд и липсата на признание за значението му, както и сериозните финансови последствия като цяло за женската част от населението и за работещите в професионалния грижов сектор /институционализирана грижа или болногледачество/, които получават по – ниско заплащане от заетите в други сфери. Жените извършват ок.52% повече неплатени грижи от мъжете, а получават по – ниска брутна почасова заплата от мъжете за платената си работа.
Присъстващите споделяха, че е необходимо да бъдат създадени повече публични възможности за грижа за децата/ детски градини и ясли/, да има равностойно поделяне на грижовния труд между членовете на домакинството, както и неговата официална компенсация.
Необходим е Национален регистър за болногледачи, гъвкаво работно време в домовете за възрастни и деца с увреждания, липса на условия за деца със специални нужди в детските градини и училищата.
Всички се обединиха около идеята, че е необходимо Национално представителство на организации, работещи в сферата на феминизирания и грижовен труд.
Припомняме, че „Жените на Казанлък“ са членове на коалиция “Грижа“, която работи в посока припознаването на работнички във феминизирани ключови сектори като здравеопазване, социални услуги, образование, грижовен труд.