Виждам проблемите в Стара Загора като възможности за трансформация и развитие
Биография:
Адвокат Магдалена Овчарова е специалист по корпоративното и административно право, медиатор и юридически консултант на български и международни компании, работещи в сектор „промишлено строителство“ „енергетика“ и „земеделие“.
Тя е член на „Да България“ и Председател на местната организация в Стара Загора и общински съветник. Участва активно в инициативи на „Да България“, както и в надпартийни национални граждански инициативи.
Магдалена Овчарова вярва, че геополитическото положение на страната и редица благоприятни характеристики на област Стара Загора предоставят огромни възможности за развитие, които все още остават нереализирани в редица направления на националното стопанство. Работи за изпълнение на политики, насочени към подобряване на инвестиционния климат в областта в баланс с политиките за опазване на околната среда и природни ресурси; създаване на законови механизми повишаващи ефективността на работата на институциите и политики предоставящи по–широко участие на гражданите в управлението.
Вие сте общински съветник в Стара Загора, но вече се устремявате към още по-големия политически форум – Народното събрание. Защо решихте да се кандидатирате за народен представител и с какво България може да бъде успешна, според Вас?
Един от ключовете за успеха на България е записан в химна на българската просвета и култура, окачествен като „една от най-знаковите песни в историческото развитие на модерна България“. С него на всеки 24 май възпяваме Просвещението като път към успеха, но не осъзнаваме, че преди всичко е необходимо да постигнем духовно просвещение, както се пее в този химн: „влез в историята веч – духовно покори страните, които завладя със меч!“.
Време е да се възползваме от духовното си наследство и да си припомним, че образованието, просвещението и културата са в основата на българската идентичност.
Ако повече политици осъзнаят, че в исторически план България е била в основата на Просвещението за толкова много народи и култури, ако си припомнят, че сме създали азбука, която днес се ползва от милиони хора по света, че тук са се раждали велики умове и личности, тогава ще осъзнаят, че нямаме право на низост, алчност, предателство и непочтени игри.
Влязох в политиката с една единствена цел – да допринеса с експертизата и опита, който имам, за това България да се развива, да върви напред и да се пребори с всички проблеми, с които ежедневно се сблъскваме.
Народното събрание е точно този форум, който позволява законодателните инициативи и промени, с които може да се случи така желаната от всички ни промяна. Имам силно развито чувство за справедливост и то е най-силната ми мотивация да се включа в политиката. А че България може да бъде успешна – в това не се съмнявам. Ако използваме на 100% потенциала си – както на природата и географското ни положение, така и на хората; ако не спираме да инвестираме в образование и иновативни решения, България може да бъде успешна, просперираща и конкурентноспособна страна.
Като адвокат, който работи с бизнеса, какво според Вас му пречи най-много днес и какви са вашите предложения за подобряване на инвестиционния климат за малкия и средния бизнес в региона?
Бизнесът се дави от неспиращата бюрокрация, която не дава време и въздух на предприемачите да се съсредоточат върху дейността си и да разгърнат целия си потенциал. Ние от „Демократична България“ първи поведохме битката за дигитализация на администрацията и повярвайте ми – никак не е лесно, защото в много от случаите се сблъскваме в стена и в нежеланието на самите закостенели администрации да се променят. Разбира се, няма как да не спомена и инвестиционния климат, който предвид нестабилните правителства в момента, никак не е добър.
Освен това продължаваме да не използваме на 100% географското си местоположение, не успяхме да развием идеята за индустриална зона и допуснахме младите хора да избягат към по-големите градове и в чужбина. А инвестицията в бъдещето на младите хора е ключова за бъдещето на България – без човешкия елемент и устрема на идващото поколение, града ни ще се превърне в призрачно убежище.
Темата за спорта също е засегната в предизборната ви платформа, а Стара Загора е област с дълга спортна история. Какво може да направи един народен представител за развитието на спорта?
Спортът е важен не само защото възпитава, дисциплинира и учи на екипност, а защото учи как да губиш без да падаш духом, да станеш и да продължиш. Качества, необходими за изграждането на младите хора и като ценностна система, и като начин на отстояване на позиции в екип с цялото. Не отричам инвестицията в спорта в годините назад, но това, което не е постигнато е далеч от правомощията на местната власт. И тук идва ролята на народния представител – да предприеме мерки за приемане на законодателни изменения за облекчаване на бизнеса, който инвестира в спорта. Така ще се разтоварят общините, а и самите клубове и спортисти ще имат самочувствието да търсят бизнеса за инвестиции, тъй като за всички в този процес ще има регламентирани ползи.
Как ще осигурите по-добра комуникация между местната власт и жителите на региона? Как планирате да поддържате обратната връзка с гражданите?
„Демократична България“ е най-големият радетел за дигитализация на всички нива в администрацията, но аз считам, че личният контакт с гражданите е повече от задължителен. И сега съм сред хората почти всеки ден, за да чуя от първо лице проблемите им. Защото, как можеш да бъдеш народен представител, ако не познаваш народа, който представляваш?!
Аз влязох в политиката и в тази кампания с лицето си и се разкрих напълно – без грим, без лъжи, без популизъм. Така и смятам да продължа работата си в политиката.