Животновъди и земеделци от общините Павел баня и Казанлък се присъединиха към протестите в сектора и затвориха за три часа Подбалканския път София – Бургас в района на разклона за казанлъшкото село Дунавци. На място, освен земеделска техника, имаше и камиони със слама и животни, а в края на демонстрацията протестиращите запалиха бала сено.
Протестиращите край Дунавци са представители на малки семейни ферми от двете общини. Освен спешно изплащане на субсидиите, тяхното основно искане е за намаляване на административната тежест в сектора. Според тях изискванията за дребни производители са еднакви с тези на големите такива, което не е справедливо. “Искаме някакви облекчения. Издържаме с мъка и много от нас са пред фалит. Зимата мина и нямаме субсидии, няма с какво да храним животните, няма и как да инвестираме в нищо. Явно политиката на държавата е да унищожи малките производители и ферми. Трябва спешно по някакъв начин да ни облекчат, в противен случай няма да има хубаво и чисто мляко и млечни продукти”, коментираха пред журналисти протестиращи. Според тях за дребните производители е абсолютно непосилно да покрият всички административни изисквания, а изкупната цена за литър сурово мляко спешно трябва да се повиши.
Освен спешно изплащане на всички субсидии, е необходимо и отпадане на административната тежест за малките животновъди, каза за БТА ветеринарният лекар д-р Трайко Алчев, който има преки наблюдения върху работата на животновъдите и подкрепя протестиращите. Според него по-голямата част от бюрократичната тежест се налага от държавната администрация, без да се вземат предвид мненията на представителите на секторите относно това кое е удачно и как да бъде направено. Д-р Алчев смята, че е необходимо да се преразгледа абсолютно всичко в отрасъла на животновъдството и да се обобщят разумни правила и изисквания. “Решението е да се седне на масата и от компетентни хора, които знаят как се отглеждат животни и как се работи в земеделието, да се вземат спешни мерки и то краткосрочни и средносрочни, за да може в животновъдството и в другите отрасли да започне да се работи нормално”, коментира той. По думите му липсата на работна ръка в животновъдството е “убийство за сектора”, а загине ли този отрасъл, с него ще си заминат и други, тъй като всички отрасли на земеделието са свързани.
Ще бъдем всеки ден тук, докато не се отменят тези изисквания и не се създадат условия, в които да работим нормално, категорични са протестиращите фермери от Казанлъшко. Тяхното намерение е в утрешния ден да блокират изцяло движението по Подбалканския път без възможност за обходни маршрути.
/БТА – Казанлък