Община Казанлък предлага бюджетът за 2024 година да бъде в размер на над 117 милиона лева, което е с около осем милиона повече от този за предходната 2023 година. Това стана известно по време на обществено обсъждане на Бюджета на администрацията, състояло се днес. Субсидията за държавно делегирани дейности е увеличена с 16 на сто.
“Проектите, по които ще се работи през настоящата година, изразяват принципа на равнопоставеност както между Казанлък и населените места, така и между различните райони на града, който от администрацията винаги сме спазвали”, посочи заместник-кметът Даниела Коева. Тя посочи, че “Община Казанлък е предложила проекти с цел подобряване на инфраструктура в различни квартали, в проектобюджета са заложени както продължаване на асфалтирането на улици, така и реконструкция на междублокови пространства в различни части на града”.
В бюджета са предвидени средства за инфраструктурни обекти, сред които са реконструкция на местния Колодрум и изграждане на мултифункционална спортна зала, ремонт на общинския път и прилежаща велоалея от Казанлък до язовир “Копринка”, изграждане на детелина на първокласен път I-6 – вход-изход в Индустриалната зона на Казанлък, изграждане на западен вход на град Казанлък с кръгово кръстовище. За тези проекти е заложена сумата от почти 27 милиона лева. Извън обектите, предвидени в Закона за държавния бюджет, инвестиционните разходи на Община Казанлък за 2024 година са над 8.6 млн. лева, а разходите за текущи ремонти на улици, тротоари и обекти общинска собственост – над 2.4 млн. лева.
В сферата на образованието Община Казанлък предвижда разходи за ученически и почивни лагери, втори етап от ремонта на лагер “Паниците”, както и оборудване новия кухненски блок и издръжка на училищните автобуси. Предвидените средства са в размер на почти 400 хиляди лева. В сектор “Здравеопазване” са заложени над 200 хиляди лева, а за социално осигуряване, подпомагане и грижи са планирани над милион и 365 000 лева. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда разчетите са над 21 млн. лева, а за “Почивно дело, култура, религиозни дейности” се разпределят 3.5 млн. лева. Предвидената сума за икономически дейности и услуги е над 4.8 млн. лева.
Съгласно предложения проектобюджет на Община Казанлък за настоящата година, разходите за дофинансиране на делегирани от държавата дейности са в размер на над 2 милиона лева, разпределени по функции. Във функция “Образование” се планира дофинансиране в размер на над 500 хиляди лева, а във функция “Здравеопазване” са разчетени разходи в размер на над 200 хиляди лева за капиталови трансфери за скенер за Многопрофилната болница за активно лечение “Д-р Хр. Стамболски” и Диагностично-консултативния център “Поликлиника”.
Общинската администрация не предвижда увеличение на местните данъци и такси за настоящата 2024 година, а всички социални политики ще бъдат запазени. За 2024 година са предвидени средства за програмата за отпускане на еднократна финансова помощ за млади семейства под формата на ваучери за новородено дете, както и финансова подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми. Заложени са и средства за подкрепа за скъпоструващи операции на нуждаещи се. За девета година ще се осигури и финансова подкрепа за млади лекари – специализанти, медицински сестри и акушерки. В бюджета е заложена и сума за здравна профилактика в детските градини.
/БТА – Казанлък