Не е случаен изборът на новото място, където ще бъде изпълнен Богоявленският ритуал в Шипка, каза за knews.bg кметът на града Василка Панайотова. Дългогодишната традиция тази година ще бъде спазена на моста на река “Селска” по пътя към храм “Рождество Христово”, а на мястото се преплитат различни истории, свързани с населеното място.
Мостът над река Селска е историческа забележителност за град Шипка, посочи тя. Той е построен през 1902 година специално за да преминат през него 17-те камбани за Шипченския манастир “Св. Рождество Христово”, най-голямата от които е тежала почти 12 тона. Тя е била пренесена с животинска тяга и с помощта на много доброволци.
История има и самата река – в нея е била построена и първата електроцентрала на Шипка. Това става през 20-те години на миналия век. “В онези времена, когато никъде не е имало ток, в този квартал на Шипка е имало улично осветление, което е един повод за гордост”, коментира Василка Панайотова. Важно е да се каже и това, че по поречието на реката е имало множество работилници на занаятчии от Шипка, където те са упражнявали традиционните за региона занаяти.
“Иска ми се да извадим тези истории от съкровищницата, децата да ги знаят и да ги разказват на техните потомци”, подчерта кметът. Тя напомни, че задължително условие за всички участници в ритуала по спасяване на Богоявленския кръст е да бъдат облечени в народни носии, както и да посетят вечерта на Шипченските войводи. Тя ще бъде днес, а кметът ще ги запознае с историята на патрона на Богоявление в Шипка – местния герой Пеньо Черньоолу.
Празникът утре започва с литийно шествие от храм “Успение Богородично” и с поднасяне на цветя и венци пред паметника на хайдутина. След това храбрите шипченски момци ще се хвърлят в ледените води на реката, за да спасят Богоявленския кръст и ще се стоплят край ритуалния огън.