Едва ли има човек в Града на розите, който да не е виждал модерния стенопис, който се намира на бл. 33 в кв. “Васил Левски” в Казанлък. Стенописът е дело на брат и сестра живеещи в София и е част от конкурса “Градолюбители”, който се реализира от вестник “Капитал” и посолството на Великобритания в София. Целта му е да активира хора и организации от различни населени места в България, които имат идея в някоя от областите зелена енергия, чист въздух и транспорт, околна и градска среда, води.
Ива и Даниел Димитрови са брат и сестра. Тя е адвокат, а той архитект и от години живеят в София, но се прибират при всяка възможност в Казанлък. Когато дойдоха в “Градолюбител”, Ива и Даниел имаха бегла идея какво искат да постигнат. Знаеха крайната цел – първият модерен стенопис в Казанлък, но не бяха наясно как да стигнат до нея, разказват за историята на стенописа от Капитал.
Журито през 2022 г. ги включи в поощрителните награди заедно с още два проекта с графити. От “Градолюбители” проектът получава само минималните 1000 лв. поощрителна награда, но получава и връзка със спонсори и контакт с хора, които вече са реализирали подобни неща.
Целта на проекта им е постигане на положителна промяна в градската среда, която има нужда от освежаване и нови идеи. “Ако знаехме тогава много от нещата, които знаем днес, щеше да ни е много по-лесно”, казва Ива.
Двамата се спират на блок 33 в квартал “Васил Левски” до едноименния парк. Това, което ги привлича, е, че гледа към парка и има поток от хора. Истинският им пробив идва, когато се свързват с домоуправителя на блока Дончо Милчев. Милчев е истински двигател – освен професионален домоуправител е таксиметров шофьор и майстор на покриви.
Той помага за организирането на общо събрание, на което представя идеята пред живущите и получава съгласието им. Пред “Капитал” споделя, че типично “имаше и хора, които бяха против, тъй като искаха първо блокът да бъде саниран и едва тогава да се изрисува страничната му стена”. В крайна сметка около 70% от живущите са съгласни.
Ива Димитрова казва, че крайната сума за реализирането на проекта е между 10 и 15 хил. лв., като все още не са направили финален отчет. Има няколко по-големи спонсора, но е имало и много по-малки бизнеси от града, които са се включили, но са пожелали да останат анонимни. Ива и Даниел също имат участие с лични средства.
Реализацията на проекта им е отнела около пет месеца – в края на декември 2022 г. и началото на януари са стартирали, като са се свързали с Художествената гимназия “Акад. Дечко Узунов” в Казанлък. Със съдействието на ръководството на училището сред учениците е организиран конкурс за това какво да бъде нарисувано на стената на блока. За победител е избрана визията на ученичка, която също е пожелала да остане неназована.
Паралелно с конкурса е вървяла комуникацията с живущите в блок 33, а след това в община Казанлък са входирани документи за получаване одобрение на бъдещите подобрения по фасадата му. Димитрова споделя, че общината няма регламентирана процедура за подобна дейност, но тя като адвокат и брат ѝ Даниел са пожелали все пак да подадат документи. След формалното съгласие и одобрение на местната власт през април и май идва и моментът за търсене на спонсори, което време тя определя за недостатъчно.
Основните критерии, по които са подбирали графити артистите, са били първо цената на офертата, готовността им да изрисуват чужда визия, а не авторско изображение. Не на последно място от значение е било двамата да си паснат като начин на мислене и отношение. Така се спират на Николай Димитров и Даниел Дубаров от Super G team от Бургас.
Отнема им около 10 дни, за да изрисуват стената. Дончо Милчев разказва, че е имало перипетии и с осигурената от един от партньорите – Rentex – вишка, тъй като се оказва недостатъчно висока, за да се достигне до най-високата точка на блока, и се налага да бъде подменена с друга. “Докараха я с ТИР”, казва той, впечатлен, за да покаже, че проектът всъщност е доста по-обемен, отколкото изглежда.
Графитът е готов за кулминацията на 120-тото издание на празника на розата, който се чества в района на Казанлък. А съседите на блока вече питат Дончо как могат да направят и те нещо подобно.