Град Шипка е домакин на третото издание на събора на ножарите организирано от Народното читалище “Светлина-1861” и “Гилдията на българските ножари и ковачи” в страната. Събитието се провежда в двора на Чирпанлиевата къща и привлича майстори от цялата страна, които обменят знания и опит в света на ножарството и ковачеството.
Откриването на събора започна в петък с водосвет, извършен от отец Иван, който благослови събитието и пожела успех на всички участници. Уредникът на Чирпанлиевата къща, Деница Стефанова, представи присъстващите майстори и изрази своята благодарност към “Гилдията на българските ножари” за съдействието и подкрепата.
Кметът на град Шипка, г-жа Василка Панайотова, приветства всички гости и майстори, изразявайки радостта си, че Шипка е била избрана за домакин на това събитие. Тя отбеляза, че Шипка има богата история като занаятчийско място и подчерта необходимостта от запазване на тези ценни занаяти в света на съвременните технологии.
“Ние трябва да уважаваме и подкрепяме майсторите, които са съхранили ковачеството и ножарството чрез годините,” заяви г-жа Панайотова. “Тези древни занаяти са важни за нашата култура и трябва да ги предаваме на следващите поколения. Времето на събора е възможност за нас да се вдъхновим и да продължим да подкрепяме тези безценни знания.”
На първия ден от събора гостите имаха възможност да се насладят на впечатляващите произведения на изкуството, изложени от майсторите. Във витрините бяха представени ножове, камии, ятагани, бръсначи, саби, ножици и много други. Особено интересно представяне направи Анна Коджанян от град Пловдив, която изработва ръчни бижута, сувенири и ножове от вулканичен камък – обсидиан. Нейните произведения впечатлиха посетителите със своята уникалност и изящество.
В съботния ден гостите имаха възможността да се запознаят с още майстори и техните произведения, както и да участват в различни демонстрации, свързани с традиционните занаяти.
Утре 9 юли събитията в Шипка продължават, като от 10 часа започва инкрустация на дръжки, след това следва направа и гравиране на кании, а финала на събора ще бъде поставен в 13 часа с награждаване на демонстраторите.
Този събор е отлична възможност да се подкрепят и популяризират българските майстори и техните умения. Те представят богатството на нашата култура и способността ни да запазим традициите си в съвременния свят. Ножарският събор в Шипка е безспорно едно от важните събития, които привличат вниманието към занаятчийските умения и наследството на българските майстори.
Събитието е отворено за всички почитатели на изкуството и културата и е възможност за запознаване с богатото наследство на ножарството и ковачеството в България.
Снимки: “Изчечващите” /Йонко Русев/ и фотоси от мрежата