Няколко инициативи организира казанлъшката Детска градина № 17 “Славейче” по случай своята 50-а годишнина и по повод приключването на международния проект Emotional intelligence-Feel and act appropriately (“Чувствам и действам подобаващо”),, по който детското заведение е координатор. Двете големи събития ще бъдат отбелязани с концерт-спектакъл под надслов “50 години славееви песни, 50 години игри чудесни”, който ще се състои на 5 май в 17:30 часа в Дома на културата “Арсенал”. Това съобщава директорът Петя Георгиева, цитирана от БТА.
Тя разказва, че официалното откриване на детското заведение е през ноември 1972 година, а първата учебна година е 1972-1973. Градината е изградена на мястото на бивша фабрика и носи името „Цвятко Радойнов”, а директор е Тошка Мянкова. Детското заведение е преименувано през 1991 година, когато приема името “Славейче”. През 2000 година е разкрита група за деца с детска церебрална парализа, която съществува до 2010 година, а от учебната 2013-2014 в градината има и яслена група, посочва Петя Георгиева. От 2014 година като филиал е присъединена детска градина “Ален мак” в село Ръжена.
В момента в ДГ №17“Славейче” се обучват 168 деца в различни възрастови групи, а екипът на градината работи и с деца със специални образователни потребности, посочва още директорът. Тя коментира, че през годините в сградата са правени множество подобрения, а последното голямо такова е цялостното саниране и обновяване на инфраструктурата по общински проект за енергийна ефективност, който е на стойност от около 300 хиляди лева.
Георгиева разказва още, че ДГ №17 “Славейче” има и множество реализирани проекти. Един от тях е и проектът, който ще бъде представен на утрешния концерт. Той се осъществява по ключова дейност 2, сектор „Училищно образование“, Програма „Еразъм+” на ЕС , съвместно с още пет държави – Португалия, Испания, Полша, Румъния и Турция. Директорът посочва, че основната идея на проекта е да се обърне внимание на възпитанието на емоционална интелигентност у децата. “Убеждаваме се, че като коефициент на интелигентност и познания, нещата при децата стоят добре. Те имат много познания заради многото информация, която получават, но емоционалната интелигентност липсва, защото заради технологиите, те общуват повече с телевизия, компютър и смартфон, отколкото с връстници и родители”, отбелязва Петя Георгиева. Тя коментира, че по тези причини децата по-трудно могат да изразяват своите емоции, както и да ги разпознават. “Смятаме, че това е много важно в ранното детско развитие и затова решихме да разработим този проект, намерихме международно партньорство, а проектното ни предложение беше оценено със 79 от 100 точки, което означава, че идеята ни е в правилната посока”, посочва още Георгиева. Тя отбелязва, че голяма част от реализираните дейности по проекта са с участие на родители, а всички инициативи са били под формата на игра и съобразени с възрастта на децата. В тях са участвали деца от всички възрастови групи в детското заведение.
Това е седмият международен проект, в който участва ДГ „Славейче“. Детското заведение осъществява и проектна дейност по оперативни програми, както и съвместно с неправителствени организации и с местната администрация, допълва директорът.
По повод 50-ата годишнина и на градината са реализирани няколко инициативи. Сред тях са изложба в Кутурно-информационния център, в която участваха деца от всички детски градини в града, както и изложба в ДГ №17 “Славейче”. Издаден е юбилеен вестник, а съвместно с партньорите в проекта е създаден речник с най-хубавите и звучни думи на съответните езици, които отразяват нашите емоции, казва още Петя Георгиева.