Десета юбилейна изложба за малка графика „Мини принт “ се откри в Художествената галерия в Казанлък. Непосредствено след откриването на тазгодишното издание на формата, гостите имаха възможност да присъстват и на представянето на наградените в миналите девет издания на изложбата, което се състоя в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства. Събитията са част от Фестивала на розата и се организират със съдействието на Община Казанлък.
Десетото издание на изложбата откри д-р Пламен Петров, директор на Художествена галерия – Казанлък. Той изтъкна, че това е събитие от огромно значение за града, защото благодарение на него хиляди хора по света говорят за Казанлък.
Художникът Петър Бояджиев, който е организатор на събитието, награди отличените за тази година артисти. Първо място в категория за класически техники спечели Беа ван дер Хайдден от Нидерландия, а за експериментални техники – Марек Гризб от Полша.
Поздрав към гостите и към организатора отправи кметът на града Галина Стоянова. Тя подчерта значението на събитието за града и изрази благодарността си към Бояджиев, че е избрал вече за десета година да направи изложбата в Казанлък, макар и събитие с такъв мащаб да има възможност да се представи в София или в която и да е европейска столица. Стоянова връчи на художника плакета на град Казанлък и изрази мнение, че заслугите му за културния живот на града са достойни за званието „почетен гражданин“.
На откриването на изложбата с наградени творби в Музея на фотографията специални гости бяха Анна Маньол и Надежда Малчева, които отправиха музикален поздрав към гостите.
Пред БТА Петър Бояджиев разказа за организацията на „Мини принт – Казанлък“. Тази година, както и във всички предишни издания, има много голямо международно участие, обясни той. Посетителите имат възможност да разгледат повече от 500 оригинални творби на над 180 артисти от цял свят. Идеята е да се покажат колкото се може повече различни техники и култури, за да могат любителите на графичното изкуство и в частност на малката графика да имат поглед какво се прави днес по света, обясни Бояджиев. „Изложбата е винаги интересна, защото тенденциите, стиловете и вкусовете се менят и когато събирателно имаме толкова много неща от толкова много страни, един професионалист или любител може да придобие представа за състоянието на съвременната малка графика в света“, коментира Петър Бояджиев.
Художниците все повече започват да правят микс между различни техники, разказа той. Изложбата има отдел класически техники и отдел експериментална техника. По думите на Бояджиев някои от творбите са много интересен синтез, защото в тях е използвана класическа техника, върху която има допълнителна третировка с нови технологии, а резултатите са много интересни. Според него забележителни в това отношение са произведенията на японските артисти, интересни творби имат и скандинавските художници, както и тези от Мексико.
„Годишнината на изложбата е събитие, което искаме да отбележим по възможно най-тържествен начин“, разказа Петър Бояджиев. По тази причина организаторът е поканил наградени творци от предишни издания на „Мини принт“ и ги е помолил да изпратят творби в по-голям формат, които посетителите имаха възможност да разгледат в Музея по фотография и съвременни визуални изкуства. „През тези 10 години имаме повече от 460 различни художници от повече от 50 страни и сме показали над 3600 оригинални творби, пристигнали от различни краища на света. Аз следя събитията в малката графика, ние можем да се похвалим с много добър успех“, коментира Петър Бояджиев. За 10 години форматът има повече от 65 наградени артисти от над 25 страни. Най-много отличени има от Япония, САЩ, Канада, Тайван, Англия, Ирландия. Бояджиев подчерта, че основната цел е това участниците да споменават името на Казанлък и че според него тази цел е постигната.
БТА/