На днешната дата отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден, известен още като Кръстци или Водокръщи. Този празник е важна част от българската традиция и символизира завършването на цикъла на “мръсните дни”, които започват от 25 декември. Според християнството, тези дни се наричат “мръсни” или “некръстни”, защото новороденият Иисус Христос все още не е получил Светото Кръщение.
Същността на празника е в ритуала, който цели чрез силата на Кръста да се очисти земята от духове и демони, които бродят в некръстеното време, и да се подготви за голямото кръщение, което предстоящо. На този ден сутринта в църквата се отслужва специална литургия, след което водата се кръщава и освещава, символизираща новото начало и духовното прераждане.
След освещаването на водата, свещеникът пуска кръст в осветената течност и обикаля къщите, за да поръси стопаните с натопена в нея китка босилек. Този ритуал е свързан с вярването, че така се прогонват злото и болестите от домовете. В знак на благодарност, стопаните оставят по паричка в менчето на свещеника. Освен това, попът оставя и малко бяла и червена вълна, която се използва за изработка на мартенички на 1 март, символизиращи здраве и плодородие.
Съществуват множество обичаи, свързани с Попова Коледа. Например, народът вярва, че ако на Кръстовден замръзне китката босилек, годината ще бъде плодородна. Освен това, на следващия ден – 6 януари, се отбелязва Богоявление или Йордановден, когато кръстът от менчето се хвърля в река или водоем, символизирайки новото начало на водния цикъл и духовното обновление.
Според народните вярвания, на Зимен Кръстовден птиците и животните могат да проговорят с човешки глас, а всички реки и потоци спират да текат за миг, за да се прочистят. Ако вечерта на 5 януари звездите светят ярко, се вярва, че през годината ще се родят красиви агънца.
Обредната трапеза на Кръстовден е постна, а в този ден имен ден празнуват Кръстьо и Кръстина. Този празник носи дълбок символизъм и свързва хората с техните корени и традиции, напомняйки ни за важността на вярата и духовността в живота.