Журналистът Десислава Христозова представи в Литературно-художествения музей „Чудомир“ в Казанлък своята дебютна книга „Тихо! За това не се говори“. Христозова е дългогодишен редактор на предаването „Отблизо“ и ефирен редактор на „България в 60 минути“ по Българска национална телевизия, както и влогър в канала „Деси, къде си“.
Анимираните илюстрации в книгата са дело на Мария Шопова, а редактор на текста е популярният журналист Мира Добрева. „Тихо! За това не се говори“ е на последно място книга. Това е аларма, това е вик за помощ все повече хора да говорят на много висок глас за затлъстяването, което е една тихо прокрадваща се световна пандемия“, коментира Христозова. Тя обясни, че от затлъстяване и последващите от него заболявания умират много повече хора в световен мащаб, отколкото от онкологични заболявания. Книгата започва с изречението „Здравейте, аз съм Деси и съм дебела“. Десислава Христозова не се притеснява да употребява тази дума и да разкаже личната си история. „Моята лична история всъщност е историята на много хора по света“, посочи тя.
Книгата е само част от каузата на авторката, която е превенция на затлъстяването. По думите ѝ целта е колкото се може повече хора да разберат, че това е проблем и да започнат да говорят свободно за него, защото това е първата крачка към разрешаването му. „Заглавието е провокативно, защото искам да подскажа, че вече е късно да се говори тихо за този проблем“, отбеляза тя и посочи, че все повече млади хора, дори и деца, имат проблеми с наднорменото тегло. Тя коментира, че това не е проблем само на „дебелия човек“, а и на неговото семейство, защото затлъстяването води до различни заболявания в ранна възраст, което го превръща и в икономически проблем. „Моята цел е, от една страна, затлъстяването да бъде прието като зависимост, защото то е зависимост.
Втората ми много важна мисия е в училищата да се въведе предмет по здравословен начин на живот, защото времето, в което живеем, го налага. Необходимо е децата да знаят какво да правят, за да избягват вредни храни, липса на движение“, посочи Десислава Христозова и допълни, че ще направи всичко възможно това да се случи. Книгата разглежда детайлно много аспекти и гледни точки по темата. Тя включва не само личната история на авторката, но и интервюта със специалисти диетолози, ендокринолози, бивша наркозависима, както и с хора, преборили се с проблема на затлъстяването. „В началото бях провокирана в най-добрия смисъл от редактора на книгата и моя добра приятелка Мира Добрева да разкажа на хората за този проблем, защото той не е само мой, а засяга все повече и повече хора“, посочи още Христозова. Тя сподели мнение, че не подкрепя нашумелите напоследък “плюс сайз модели”(“plus size”).
Според нея не е редно младите момичета да бъдат насърчавани да трупат килограми, за да станат известни и сравни тази тенденция с „ерата на анорексичките“ от периода на 90-те години. Десислава Христозова призова всички да говорят свободно за този проблем и да не осъждат хората с наднормено тегло, защото това е заболяване, от което следват физически и психически проблеми. Тя подчерта, че книгата ѝ не дава съвети относно диети и начини за отслабване. Според нея тя може да помогне на много хора с подобен проблем, защото те са неразбрани, дискриминирани и се срамуват да говорят за това, но всеки от тях има нужда от някого, който e минал по същия път.