Журналистът Антон Ангелов, известен като Антони де ла Реа, ще представи в родния си Казанлък своя дебютен роман „1903“. Събитието ще се състои днес от 18:00 часа в Литературно-художествен музей „Чудомир“, а книгата ще бъде представена за пръв път пред публика. Това съобщи за БТА авторът.
Антони де ла Реа е на 56 години. Завършил е “Право” в Бургаския свободен университет, “История” в Нов български университет в София и Българското училище за политика “Димитър Паница”. Работил е в български електронни издания като журналист, международен редактор, специалист по въпросите на Близкия изток, където е бил кореспондент.
„Аз съм любител историк. До скоро бях писал само статии, репортажи, за пръв път пиша книга и нямах никаква идея как става“, разказа за себе си Антони де ла Реа. „1903“ е написана за един месец по време на пандемията, но авторът се е подготвял за нея в продължение на седем години.
Книгата е историческа, но е в поджанра „алтернативна история“, каза Де ла Реа. Той обясни, че това е един специфичен поджанр, който е история, но не дава отговор на въпроса какво е станало точно, а дава отговор на въпроса „Какво би станало, ако…“. Реалните личности и местата си остават същите, подчерта Антони де ла Реа и допълни, че през седемте години подготовка за романа е посетил абсолютно всички места, на които се развива действието в романа.
„Алтернативната история, която аз разказвам, касае 1903 година, което дава и името на книгата. Въпросът, на който се опитвам да отговоря, е какво би станало, ако България беше обявила война на Османската империя през 1903 година по повод Илинденско-преображенското въстание“, посочи авторът. Според него много хора, които се интересуват от история, си задават този въпрос. „Сигурен съм, че има много хора, на които темата е интересна и моята крайна цел е тя да стигне до своите читатели“, посочи Де ла Реа.
Преди да напише книгата, авторът е проучил личностите на важни военни постове от това време, а в книгата му няма измислени герои. Той коментира, че ние познаваме българските военни герои, но предимно тези от Балканската и Първата световна война. „Има едно поколение преди това, за което не знаем много, на тях давам израз в тази книга”, разказа Антони де ла Реа.
Авторът каза още, че се е вдъхновил романа си от наградената с “Пулицър” книга на Барбара Тъкман „Оръдия през август“.
