Жители от населените места в района на общините Павел Баня и Казанлък недоволстват и готвят протест заради инвестиционното намерение на “Кастамону България” да разшири дейността си с изграждане на инсталация за производство на формалин и произвеждане на смоли, необходими при дървообработването за изработката на плоскости /ПДЧ/. Това става ясно от събитие във facebook, което може да видите тук. В него създателите са написали, че “не желаят замърсяване на района с опасни химически вещества и се противопоставят на желанието на “Кастамону България” за производство на вредни и опасни вещества”.
Създателите на събитието споделят, че протеста ще се състои в понеделник 23 януари 2023г. от 7:00 ч. на входа на “Кастамону”, ул. Шипченска епопея 24, с. Горно Сахране. Организаторите на гражданската инициатива не са споделили повече подробности за събитието.
Припомняме, че експертен екологичен съвет към Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Стара Загора одобри Доклад за оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) относно инвестиционното намерение на фирмата за дървообработка “Кастамону България” АД в село Горно Сахране, община Павел баня, за разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на формалин и смоли, необходими за производствения процес на плочи от дървесни частици.
На решението на Експертната комисия се противопоставиха жители на няколко населени места в общините Павел баня и Казанлък с довода, че разширяването на производствения процес на предприятието крие екологичен риск за региона и застрашава качеството на въздуха и подпочвените води. Създаден беше инициативен комитет “Да спасим и запазим чиста Розовата долина”, в чийто състав влизат кметовете на селата Долно Сахране и Горно Сахране, инженери, юристи и други. Гражданският комитет представи своите доводи пред медии в Казанлък. “Формалинът е взривоопасно и силно отровно вещество”, коментира председателят на организацията инж. Къньо Рачков. По думите му се предвижда капацитетът на инсталацията за производство на формалин с концентрация до 60% да бъде 164,4 тона на ден или до 60 000 тона годишно.