Общинското предприятие за комунални дейности и поддръжка на инфраструктурата получи сертификат за използване на компост, произведен в компостиращата станция на Община Казанлък, като по този начин завършва цикъла на собствената компостирана дейност. Това бе съобщено на пресконференция от директорката на административната структура Теменужка Люцканова. Готовият компост ще бъде разпределен и използван в цветни градини и алеи, което ще позволи на предприятието да се откаже от използването на изкуствени торове.
Разрешението за изграждане на откритата компостираща площадка беше получено през 2018 година, а през 2022 година дейността по управление, експлоатация и устойчиво управление бе прехвърлена към отдел “Озеленяване” на Общинското предприятие, което се ръководи от Нели Кафалиева и Любомира Мишева, обясни Люцканова. Тази дейност включва множество административни процедури и е строго регулирана от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора. “Ако се управлява ефективно, веськата зелена отпадъчна материя в общината може да бъде обработена в големи количества на компостиращата площадка, но в момента значителна част от нея се промъква в пропуски”, подчерта Теменужка Люцканова и призова гражданите да компостират в домашни условия или, ако не могат, да изхвърлят зелените отпадъци само на определените места.
Първата фаза на компостирането е бурната ферментация, предизвикана от микроорганизми, които разграждат биоразградимите отпадъци, а този процес трябва да отговаря на високи стандарти. Втората фаза е стабилизацията на компоста. След като хомогенната смес бъде достигната, качествата на продукта се проверяват от акредитирана лаборатория, след което готовият продукт се внесва, обясниха ръководителите на “Озеленяване”. “Процесът на компостиране, който започна през ноември 2022 година и приключи през май тази година, беше успешно завършен и даде отлични резултати”, каза Любомира Мишева.
Теменужка Люцканова допълни, че Община Казанлък в момента извършва обществена поръчка за разширение на компостиращата станция, като амбицията е възможността за обработка да се удвои и да достигне 2 000 тона годишно.