Заради скока в цената на тока в ситуация на оцеляване от месеци са поставени и водоснабдителните фирми. Някои от тях вече са ръба – от ямболското “ВиК” предупредиха, че от 1 февруари хиляди жители на града и 18 села могат да останат без вода.
В Старозагорско подобна заплаха засега няма.
Но парите на “Водоснабдяване и канализация” стигат само за две пера от разходите – за сметките за електроенергия и за заплати. „Всичко останало чака“, каза в интервю за Радио Стара Загора управителят на “ВиК” инж. Румен Райков.
В края на миналата година дружеството оповести, че високите сметки за енергия няма как да не минат през поскъпване на питейната вода.
Предложението към КЕВР бе актуализацията да е с малко над 50 стотинки, без ДДС. Мораториумът върху цените на тока и парното за битовите потребители „замрази “ и възможността за одобрение на актуализацията.
По думите на Райков, ако актуализацията е била позволена, това би облекчило донякъде състоянието на водоснабдителната фирма. „Нямаме възможност да променим цената, никой не ни дава пари, а в същото време трябва да плащаме всичко – защото ако не платим, ти спират електроенергията – никой не се интересува, че за да доставиш водата ти трябват помпи, а те са на ток“, казва управителят на “Водоснабдяване и канализация”
Над 2 милиона лева е декемврийската фактура за ток на водния оператор, дължима за януари.
В опит да даде глътка въздух на водния сектор ВиК – холдингът и ресорното министерство са направи разчети за възстановяване на сумите, представляващи разликата в месечните сметки за енергия на дружествата. Решението за да бъдат отпуснати парите, се чака утре с постановление на Министерския съвет.
По силата на това решение, местното дружество би трябвало да получи 4 милиона и 400 хиляди лева.
„Глътка въздух за нас“, казва управителят на “ВиК” Стара Загора инженер Румен Райков и допълва, че с тези пари фирмата ще може да се разплати с доставчиците си, които също чакат. И също са на ръба.
Решението за компенсация е добро, но най-добрият вариант е да се успокоят цените на енергоносителите. Защото, ако това не се случи и цената на тока запази тези си стойности, местното дружество, а и всички останали в сектора, отново ще се окажат в същата ситуация.
По думите на инженер Райков, ако цената на енергията остане висока, “ВиК” Стара Загора може да не се успее да реализира инвестиционна програма. С 3000 километра водопреносна и канализационна мрежа, “ВиК” – Стара Загора е сред най-големите по дължина на мрежата в страната. Между 50 и 60 процента от съоръженията на територията на оператора са стари и се нуждаят от подмяна, за да бъдат намалени загубите. Но ако цените на енергоносителите се задържат високи, възможно е инвестиционна програма на дружеството тази година да няма.
Добрата новина е, че скокът на тока не засяга изпълнението на европейските проекти за подмяна на мрежата. Проектът в ЦГЧ на Стара Загора ще стартира най-късно в началото на пролетта. А този за подмяната на ВиК – мрежата в Чирпан е почти пред завършване. Като цяло обаче по отношение на европейските проекти за обновяване на водоснабдителната мрежа, дебне опасност. И тя е в поскъпналите цени на материалите, което се отразява върху фирмите – изпълнители.
БНР/