В Казанлък, Крън и Шипка, както и в село Розово стартира проект за подмяна на уличното осветление, обяви кметът на общината Галина Стоянова. Инициативата се нарича “Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на община Казанлък” и получава безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост чрез процедура за подкрепа на енергийно ефективни системи за улично осветление.
Основните цели на проекта включват модернизация на осветлението, подобрено осветяване и управление, както и намаление на енергийната консумация, поясни кметът. Планира се замяна на всички съществуващи и некачествени натриеви лампи в четирите населени места с нови светодиодни осветители, които са по-енергоефективни и по-икономични. Това ще доведе до значително намаление на общата енергийна консумация на цялата мрежа. Стоянова отбеляза, че електрическата инфраструктура и съществуващите обекти за улично осветление няма да бъдат променяни. Въпреки това, ще се извършат подмяна на значителна част от електрическите стълбове в булевардите “Розова долина”, “23 Пехотен Шипченски полк” и “Княз Александър Батемберг”, които в момента принадлежат на частна фирма. Това ще донесе нов външен вид на града, допълни тя. Общо 3946 светодиодни осветители, 555 паркови осветители и 5 автономни фотоволтаични светодиодни осветители за парк “Тюлбе” ще бъдат инсталирани в рамките на проекта.
Втората част на проекта включва система за управление и мониторинг на електрическата система. “Тя ще замени съществуващата стара система, разработена от Стефан Бобев и изпълнена съвместно с администрацията. Новата система ще управлява ефективно електрическите вериги, осигурявайки работа само през нощните часове и предоставяйки възможности за корекции”, поясни кметът.
Кметът Галина Стоянова подчерта, че очакваният ефект от проекта е намаляване на енергийната консумация. Точните резултати ще бъдат измерени и анализирани след приключването на проекта, но се очаква да се постигне спестяване от около 700 мегаватчаса годишно, което е равно на електричеството, което общината в момента консумира за около 4-5 месеца. “С включените параметри в проектното предложение сме уверени, че ще постигнем поставените цели”, заяви Стоянова.
Заместник-кметът Даниела Коева, която е и ръководител на проекта, сподели, че според графика на изпълнителната фирма смяната на уличното осветление в Казанлък ще отнеме около един и половина до два месеца, докато в останалите населени места ще бъде завършена в рамките на две седмици след старта на работата.
Директорът на Общинското предприятие по комунални дейности и поддръжка на инфраструктурата Теменужка Люцканова посочи, че детайлите за изпълнението на проекта са вече уговорени с изпълнителната фирма, а екипът на предприятието ще оказва съдействие в случай на възникване на трудности. Тя подчерта, че всички осветителни тела, които бъдат свалени и които не са повредени, ще бъдат разпределени по други населени места в общината, които не са включени в текущия проект. “Имаме изготвен график и ще започнем със смяната на натриевите осветителни тела в останалите населени места на първоначално определени участъци. Това ще стане веднага след като завършим в града”, обясни Люцканова.