Броенето на диви пчели у нас започна. Доброволци от всички краища на България се включват в изследването. Целта е да се установят видовото разнообразие и популациите на тези насекоми в страната.
Ентусиастите, участващи в преброяването, заничат по ъглите навън и дебнат дивите опрашители. В първото си издание през 2022 г. инициативата фиксира наличието на 54 вида диви пчели в България. През настоящата кампания целта е да бъде документирано наличието на поне 500 вида. Според напътствията на организаторите участниците в акцията следва, когато излизат сред природата, да снимат пчелите, които срещат, и след това да прикачат снимка в апликация, която предварително са изтеглили на телефона си. Проектът носи името BioBlitz и дава възможност на всеки желаещ да се включи, за да подкрепи изследването, без значение дали е експерт в тази област, или не.
Многобройните диви пчели могат да се открият навсякъде. Те са от огромно значение за културните растения и за горите. Невъзпетите герои са превъзходни опрашители, като допълват медоносните пчели в тази тяхна роля. Издръжливите диви насекоми се навъртат около населени места и земеделски райони. Въпреки че са по-агресивни, някои от тях успешно са използвани за опрашване и в оранжерии.
Равносметката от преброяването до момента показва, че са се включили около 50 човека, които вече са разпознали 21 вида диви пчели. Проучванията сочат, че в България освен най-разпространената западно медоносна пчела се подвизават и пчели от вида осмия, или наричани още зидари. Те са много дискретни насекоми. Космати, червенокоси с черни ивици, осмиите са едни от първите насекоми, посетили градината. По този начин помагат за опрашването на някои овощни дървета и трайни насаждения, пише “България днес”.
Бомбус изненада учените
За изненада на учените у нас се среща и редкият за Европа вид бомбус. Това са род едри мъхести пчели. Те са социални насекоми, живеещи на малки колонии.