„Има подмладяване на заболяването – все по-млади жени разбират, че имат рак на гърдата, но това се дължи на увеличените диагностични възможности и по-чест контакт на младите жени с лекарите“, каза доц. д-р Желязко Арабаджиев, специалист по онкологични заболявания.
Световната здравна организация определя октомври като месец за борба с рака на гърдата.
„Здравната култура на българина по отношение на рака на гърдата се е повишила. Това е добрата новина. Лошата новина е, че все още има пациентки, които бавят своето лечение, въпреки че имат ясни симптоми на това заболяване“, казва д-р Арабаджиев в ефира на бТВ.
Около 25-30% от жените са диагностицирани в ранен стадий, а в четвърти стадий са диагностицирани от 15 до 20 и няколко процента от пациентките.
Според д-р Арабаджиев изследванията трябва да бъдат задължителни.
„Профилактичните прегледи и скрининговите програми трябва да бъдат ясно разписани, а не да бъдат кампанийни. Жени над 50-годишнна възраст трябва да провеждат образни изследвания веднъж годишно. ЕК създаде нови правила, като намали възрастта на 45 години, каза той.
Д-р Арабджиев е избран за член на борда за Мисията за рака на ЕС. Заедно с още 14 специалисти той ще определя политиките по отношение на скрининга, превенцията, правилното лечение и осигуряване на доброто качество на живот в ЕС.