Единадесетокласниците Михаил и Александър Белчеви са носители на първата награда на Деветнадесетата национална младежка научно-практическа конференция на Федерацията на научно-техническите съюзи в България за създаването на 3D модел на историческа възстановка на град Павел баня, който може да бъде видян в Интерактивния исторически център в местното Народно читалище (НЧ) „Напред – 1903“. Това съобщи пред БТА секретарят на читалището и автор на идеята за центъра Свилен Белчев.
Интерактивният исторически център представя историята на курортния град чрез виртуална разходка и компютърни 3D модели на сградата на старите бани, парка и централната част на Павел баня, както те са изглеждали през 30-те и 40-те години на миналия век, обясни той. Проектът за центъра е реализиран чрез инициативата „Ти и ЛИДЛ за по-добър живот“ и е на стойност седем хиляди лева, а двамата ученици от Националната професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец са работили по моделите в продължение на почти две години, посочи Белчев. „Идеята за създаване на музейна сбирка на града стои на дневен ред от много години, коментира той и обясни, че посетителите на центъра имат възможност да се потопят в атмосферата от миналия век, както и да получат информация за някои от емблематичните личности на Павел баня. „Основната цел е чрез използване на съвременните технологии да се предизвика интересът на младите хора, защото тук те ще получат информацията по начина, по който получават основната част от познанията си за света“, коментира Белчев и посочи, че центърът предлага виртуална разходка, наподобяваща видео игра, както и звук, и галерии, представящи творчеството на видни творци, които са родом от Павел баня. За момента е представено творчеството на именития писател и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир и на известния оперен певец Тодор Мазаров.
3D моделите са базирани на реални снимки на сградите от това време, събирането на които е било една от най-трудните задачи в проекта. „Все пак събрахме достатъчно, за да направим модел на тази част, която е свързана не толкова с историята, колкото с бита на павелбанци и с техния поминък, а именно балнеологията. В модела всичко е цветно и е по-идеално, но в крайна сметка посетителите могат да се уверят, че градът е изглеждал много добре в този период на миналия век“, каза още Свилен Белчев и допълни, че начинът на представяне на моделите определено предизвиква повече интерес, отколкото показването на снимков и писмен материал. Според него проектът предизвиква интереса и на по-възрастната аудитория, защото в града няма музей и липсва синтезирана информация за тези места и личности. Той изрази мнение, че през предстоящия зимен туристически сезон центърът ще привлече и много гости на града, които ще имат възможност да се запознаят с историята на населеното място.
Свилен Белчев беше категоричен, че работата по Интерактивния исторически център не е приключила. „Продължаваме напред и очакваме от гражданите на Павел баня още снимки и исторически материали за личности, които да вложим в центъра. Фоайето на читалището е доста голямо, така че продължаваме да запълваме пространството с още информация, разполагаме и с данни за още известни личности, които не са представени до момента“, коментира той. Белчев каза още, че продължава и работата върху 3D моделите, ще бъдат добавени още сгради, за които се намери информация и снимки. Той допълни, че предстои и добавянето на персонажи към настоящите модели, за да може градът от миналия век да „оживее“ и преживяването на публиката да стане още по-реално. „Предстои още много работа, а читалището е отворено за всякакви нови инициативи и събития, така че призоваваме гражданите, които имат информация и идеи, да заповядат, за да ги обсъдим и да ги реализираме“, посочи Белчев.
Той изрази мнение, че Интерактивният център буди интерес и извън Павел баня. След конференцията на Федерацията на научно-техническите съюзи проектът е представен пред Младежкия иновационен хъб в София. „Възможно е Александър и Михаил Белчеви да получат финансиране за подобни модели и на други сгради“, коментира Свилен Белчев и посочи, че една от основните цели е била други общини и организации да видят, че историята може да бъде представена по този начин. „За мен тази цел е изпълнена“, каза още той.