В Розовата долина има интерес от инвестиции във фотоволтаични паркове, но свободните терени вече са недостатъчни, показа проучване на БТА в общините Павел баня, Казанлък, Мъглиж, Гурково и Николаево.
Два проекта ще се реализират през тази година на територията на община Казанлък – в землището на село Бузовград и в землището на селата Горно Изворово и Долно Изворово. В подножието на връх Бузлуджа в Стара планина швейцарски концерн изгради най-големия ветроенергиен парк в България.
Въпреки липсата на терени в казанлъшко, в областта се наблюдава засилен интерес към използването на алтернативна енергия, коментира пред БТА Олег Стоилов, директор на местния офис на Търговско-промишлената палата (ТПП). Инвестиции планират, както големи промишлени предприятия, така и нови за региона фирми. “Индустриална зона “Загоре” в Стара Загора подготвя израждането на соларна инсталация за улеснение на бизнеса и намаляване на разходите за ток. Инвестицията е заложена в Плана за възстановяване и устойчивост. В ход е реализация на проект и в Холдинг “Загора”, уточни за БТА Олег Стоилов.
Интересът към изграждане на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е голям, потвърди пред БТА и д-р Румяна Грозева, изпълнителен директор на Регионалната агенция за икономическо развитие в Стара Загора. Според нея съществува проблем при реализацията на зелени работни места, защото присъединителната мрежа на “Електроенергиен системен оператор” и ЕVN е остаряла и нямат достатъчен капацитет за присъединяване. Тя препоръчва изграждането на соларни инсталации върху покривите на общини, кметства, читалища и училища, защото не е необходимо присъединяване към електропреносната мрежа.
Агенцията за регионално развитие работи по проект, чиято основна цел е анализ на потенциала за изграждане на ВЕИ в Старозагорска област, уточни за БТА д-р Румяна Грозева. Проектът се финансира по Програма “Хоризонт 2020”.
През тази година на територия от 1600 декара в землищата на чирпанските села Зетьово, Целина и Златна ливада започва строителството на най-големия фотоволтаичен парк в България, в който ще се произвеждат 220 мегавата, съобщи за БТА Ивайло Крачолов, кмет на Чирпан.
За изграждането са планирани над 110 млн. евро от австрийския инвестиционен фонд Enery Development, в който има дял един от най-големите играчи на пазара за алтернативна енергия – RP Global.
Община Раднево ще изгради собствен фотоволтаичен парк с мощност 600 киловата, a инвестицията в размер на 1 млн. лева, ще бъдe осигуренa като банков заем, съобщи за БТА кметът д-р Тенчо Тенев. По думите му с производството на 70 мегаватчаса на месец ще се компенсира уличното осветление на територията на общината. През миналата година разходът е бил 290 хил. лева, а сега е три пъти по-повече.
И във втората източно-маришка община гледат с надежда към бъдещето на ВЕИ. Общинският съвет на Гълъбово е приел програма 2021-2024 и са издадени 30 разрешения на частни инвеститори през 2020 и 2021 г., коментира през БТА зам.-кметът Пламен Бараков. От началото на годината има издадени нови две разрешения на инвеститори.
Зелената енергия и зелените работни места са бъдещето, за което трябват сериозен анализ и инвестиции, обобщи д-р Румяна Грозева, директор на Регионалната агенция за икономическо развитие.