Изцяло обновено е отделението на Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) “Д-р Христо Стамболски” в Казанлък, в което по време на пандемията бяха лекувани пациенти с COVID -19 и в момента там се помещава отделението по неврология. Това съобщи за БТА управителят на лечебното заведение д-р Кети Маналова – Владкова.
Отделението беше официално открито днес, а гост на церемонията беше кметът на общината Галина Стоянова.
Ремонтните дейности, както и доставката на нова апаратура, са извършени по проект към процедура “Мерки за справяне с пандемията” на програма “Региони в растеж” 2014 – 2020. Проектното предложение беше одобрено от Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в края на 2021 година беше подписано споразумение за партньорство по него, посочи д-р Маналова. Той е на общата стойност от 276 700 лева.
,,Общинската болница в Казанлък през последните 12 години се финансира и в нея са инвестирани средства от бюджета на Община Казанлък и европейски средства, най- много от всички общински болници на територията на България. Когато е нужно да се инсвестира в материалната база и апаратура е нормално да търсим външни средства, когато са много и от бюджета, тъй – като Общината се грижи за своята болница. Но когато става въпрос за човешкия фактор – лекари и медицински персонал – болницата трябва да отделя максималите средства, за да работите спокойно. Радвам се, че директорът на болницата ви е увеличила заплатите, които е отделила към края на годината“, това каза днес кметът на Казанлък – Галина Стоянова по време на официалното откриване на реновираното отделение по невлология в МБАЛ ,,Д-р Христо Стамаболски.
Община Казанлък е съфинансирала 1/3 от сумата за ремонтни дейности, тъй като планираните средства по проекта не са достигнали.
Кметът на Казанлък подчерта, че и в бюджет 2024 болницата ще фигурира с едно голямо перо. Ще бъдат заложени и над 100 000 лв. за скенер, който е изключително необходим. Галина Стоянова ще предложи още толкова средства да бъдат предвидени и за скенер в Поликлиниката за доболничната помощ.
Сред дейностите по проекта освен боядисване и обновяване на отделението, което по време на пандемията е било силно амортизирано, са още основен ремонт на сервизните помещения и стаите на персонала, както и подмяна на подовата настилка с винилова такава. Освен строително-ремонтните дейности, по проекта са подменени и електро- и ВиК инсталациите, доизградена е и кислородната инсталация и така във всяка болнична стая в отделението има директен достъп до кислород. Изцяло обновена е и манипулационната, а за нея и за интензивния сектор са закупени инвенторни климатици. Всички болнични стаи, както и стаите за медицинския персонал, са снабдени с бактерицидни лампи за дезинфекция на въздуха от много висок клас, коментира още управителят на лечебното заведение. Изградена е и нова оповестителна система, с която пациентите могат във всеки момент да сигнализират за евентуален проблем. “Имаше огромна нужда да бъде подновен и дизеловият електрогенератор. Закупен беше нов, който е с висока мощност. Той вече е монтиран, свързан е с всички други енергийни източници и може да бъде използван в аварийни ситуации”, обясни д-р Кети Маналова.
Освен ремонтни дейности, проектът включва и доставка на медицинска апаратура. “По тази точка МЗ пое ангажимента да обяви общ конкурс за апаратите за всички болнични заведения, които участват в проекта и вече започнахме да получаваме и медицинската апаратура”, посочи тя. Преди месец в МБАЛ “Д-р Христо Стамболски” е доставен нов мултифункционален ехограф от много висок клас. Той е с три трансдюсера и дава възможност както за ехографско изследване на сърце и кръвоносни съдове, така и за изследване на целия гастроинтестинален тракт, както и на повърхностни структури – щитовидна, млечна жлеза и други, обясни д-р Маналова и допълни, че цветният доплер на уреда е много добър, което дава възможност да бъде използван и за изследване в неврологията. “Друг апарат, който пристигна наскоро, е нов електрокардиограф, който също е от много висок клас и с големи възможности. И двата апарата вече са инсталирани и работят във Вътрешното отделение, а персоналът премина обучение за работа с тях”, каза тя и допълни, че апаратите имат възможности за телемедицина. По проекта се очаква да бъде доставена още апаратура, включени са още няколко апарата, болнични легла, кислородни бутилки.
Д-р Кети Маналова допълни, че през тази есен поради амортизация е подменен и парният котел на болницата. Подмяната и строително-ремонтните дейности по нея са финансирани от Община Казанлък на стойност около 60 хиляди лева.