Експозицията, която показва предмети от войнишкия живот през социализма, ще може да се види и в Казанлък от 7 април. Изложбата ще бъде разположена в “Музей на Розата”, като нейното гостуване ще продължи до края на месец май.
Експозицията представя наборната военна служба през социализма. Уредникът в Регионалния исторически музей във Велико Търново д-р Илия Вълев изследва наборната военна служба от десет години насам, като тя се е превърнал в тема и на неговата дисертация.
Наборната военна служба на практика е съвременният ритуален процес по възмъжаване на момчетата. През Възраждането коледуването е бил ритуалът, чрез който момчетата са възмъжавали и са ставали мъже, а впоследствие наборната военна служба е поела тази функция, разказва етнологът. Затова и самата изложба представя един ритуален процес, който започва с военномедицинските комисии, където е първият граничен преход към възмъжаването. Следва цикъл от обичаи, свързани с войнишкото изпращане, следват първите 40 дни в казармата, военната клетва, която е много важен военен и обществен ритуал, проследява се животът в условно оставащите 700 дни и накрая завършва с уволнението.
Етнологът д-р Вълев се занимава с тази проблематика вече 10 години, а изследването обхваща казармата през социалистическия период. Следващите му намерения са да изследва наборната военна служба след демократичните промени до 2008 година и да бъде направено сравнение, защото разликите в тези два периода са големи, посочи той. Парадната униформа, която е много важен момент във войнишката служба за различните видове войски, е един от акцентите в експозицията. Казарменото всекидневие е доста динамично, затова отделни витрини са посветени на хигиената в казармата, на нормативните сборници и законодателните документи, на личните вещи и казармените писма до семейството и любимите жени, посочи той.
Интересни акценти са експонатите, описващи изпращането на младите мъже в казармата – куфар с лични вещи, но облепен с женски образи от тогавашното списание “Жената Днес”, костюм с гумен заек, вместо вратовръзка, и социалистически петолевки, вместо пагони. Въоръжението, характерно за периода, както и самоделните устройства, които войниците са правили за почистването на цевите на оръжието, също представляват интерес за посетителите на изложбата. Хората се интересуват от темата за казармата, без значение дали я има или не, тях ги вълнува каква е нейната същност, посочи Вълев. Освен младежите от темата са привлечени и хората, които са служили в различните видове войски, това показват наблюденията на организаторите на изложбата, която вече е била представена в Димитровград и Велики Преслав. След цялата разходка в изложбата има и развлекателно-опознавателна част. В нея за децата има интерактивни игри, а за родителите им, които не са били част от казармената действителност, възможност да направят своя портретна снимка върху матрица от военна книжка, а за “наборите” – книга за впечатления и спомени.