Трима здравни медиатори посредничат в процеса на осигуряване на достъп до здравни услуги на представители на уязвими малцинствени групи и социално слаби лица в Община Казанлък. Здравният медиатор е посредник между уязвимите малцинствени общности и социално слаби лица и здравните и социалните служби. Основните цели в дейноста му са преодоляване на културните бариери в общуването между малцинствените общности и медицинския персонал, преодоляване на дискриминационни нагласи в здравното обслужване и здравна информираност.
Важна част от дейността на здравния медиатор е провеждането на профилактични програми и здравно образование. Всички здравни медиатори са обучени и сертифицирани от Медицински университети и Министерство на здравеопазването и имат изградени добри партньорски взаимоотношения с местните здравни и социални институции, РЗИ, медицински специалисти и социални центрове.
Пре 2007 г. в София е учредено Сдружение “Национална мрежа на здравниете медиатори”, което инициира проекти за повишаване на нивото на имунизациите сред уязвимите общности; действия за осигуряване на безплатни прегледи за здравно-неосигурени бременни жени и млади майки, координация на профилактични прегледи с мобилни здравни кабинети и провеждане на беседи, свързани със здравната култура.
Тримата сертифицирани здравни медиатори в Община Казанлък- Антоанета Банева, Гита Асенова и Златка Стефанова приемат дейността си като кауза и с отдадеността си, освен че съдействат при осигуряването на здравни грижи на уязвими лица, имат роля в подобряването на общия здравен статус на жителите на Община Казанлък.