В нощта срещу 29 октомври, в 4:00 часа, ще преместим стрелките на часовниците си с един час назад. Това е традиционната смяна към зимно часово време, която се извършва в последната неделя на октомври.
Смяната на времето е мярка, която се прилага в много страни по света с цел да се увеличи използването на дневната светлина. През лятото часовниците се преместват с един час напред, за да се постигне по-добро съвпадение между светлата част на деня и активните часове на работещите и учещите. През зимата, когато дните са по-къси, стрелките се преместват обратно, за да се възстанови естественият ритъм на организма.
В България смяната на времето е въведена през 1979 г. и се прилага до днес.
За много хора смяната на времето е свързана с известен дискомфорт. Намаляването на часовете сън може да доведе до умора и раздразнителност, а адаптирането към новия ритъм на съня може да отнеме няколко дни.
Въпреки това, има и някои предимства от смяната на времето. Например, проучванията показват, че лятното часово време може да доведе до намаляване на инцидентите на пътя и на енергийните разходи.
Тази година смяната към зимно часово време ще се извърши в контекста на продължаващите дискусии в Европейския съюз за премахване на смяната на времето. През 2018 г. Европейската комисия проведе онлайн допитване, в което се включиха близо 4,6 милиона души. Повече от 80% от тях се обявиха в полза на премахването на смяната на времето.
Все още не е ясно дали и кога Европейският съюз ще вземе решение за премахване на смяната на времето. Дотогава, всеки 29 октомври ще трябва да преместим стрелките на часовниците си с един час назад.