Няколко кръгли годишнини на обществения транспорт в България провокираха талантливата художничка от Велико Търново Петя Илиева да представи пред българска публика културите на различни страни, тяхното изкуство, традиции, празници, исторически събития.
Две необичайно „облечени“ превозни средства от обществения транспорт вече се движат по улиците на София, като част от ежегодната инициатива Art4Diplomacy („Изкуство за дипломация”).
В края на Европейската година на железопътния транспорт в „галерия на колела“ се превърна и единствената действаща теснолинейка в България.
„Идеята се роди още през март, когато видях влакчето с четирите зелени вагончета и веднага си го представих като ярка цветна приказка, която привлича вниманието на хората и ги кара да се усмихват – разказва Петя Илиева пред БНР.
„Сключихме споразумение с БДЖ и те ни предложиха безвъзмездно външните метални части на вагона-бистро, и заедно с дипломатическите мисии на 19 държави изработихме и монтирахме изображения, за да запознаем местните жители и туристите с елементи от културата на близки и далечни страни, да предизвикаме самочувствието им, сравнявайки ги с българските“, допълва тя.
През 2021 година се навършиха 100 г. от решението и първата копка на единствената останала теснолинейка в България, както и 95 г. от нейното функциониране. Общата дължина, която изминава, прекосявайки три планини – Родопите, Рила и Пирин, е 125 км. Пътят ѝ започва от най-ниската гара – „Септември“ и стига до най-високата гара на Балканите – „Аврамово“, на 1267 м надморска височина сред живописните гледки на Родопите. Заради пейзажа и теренните особености линията е известна като „Алпийската железница на Балканите“.