Стъклен покрив, възможност за модерна конферентна или концертна зала с капацитет от 400 места, културни събития, ресторант, галерия, площадки за гледка с 360° панорама и достъп до пилона на Чинията на Бузлуджа чрез изграждането на стълбище и панорамен асансьор са само част от идеите, залегнали в концепцията “Визия за Бузлуджа” на фондация “Проект Бузлуджа”, която представиха преди дни.
Концепцията внимателно съхранява архитектурните особености на монумента в хомогенно съчетание с модерни технологични решения. Ключова формула за всяка културна дестинация от световен ранг.
“Визия за Бузлуджа” е разработена от международен екип, начело с проф. Уве Брюкнер от “Studio Uwe Bruekner”, арх. Анна Неврокопса и арх. Добрин Цветков от “Ehouse Architects”.
Проф. Брюкнер е архитект, сценограф и преподавател. Той е едно от големите имена в създаването на съвременни концепции за музеи в цял свят, създател на над 500 проекта и носител на над 200 награди. Някои от неговите проекти са музеят на БМВ в Мюнхен, Посетителският център на Европейския парламент в Брюксел и Галерията на Титанкамон в Големият египетски музей в Гиза, както и посетителският център на Церн в Женева.
Визията е част от мащабната проучвателна дейност и холистичния подход на фондация “Проект Бузлуджа” за опазване на монумента. По отношение на разработването на концепцията, от фондацията коментират:
“Първо, разписахме идейни карти и събрахме около 40 различни идеи, които групирахме в девет тематични групи. От тях развихме четири различни цялостни сценария за преизползване на Бузлуджа в темите: История, Искуство, Природа и Демокрация. Изследвахме всички пространствени възможности за позициониране на нужните функционалности. След множество интердисциплинарни дискусии, анализи и проучвания, стигнахме до една цялостна концепция, която дава живот и на четирите сценария”.
focus-news.net