За това съобщиха от културния институт в Града на розите.
По думи на директора Пламен Петров изложбата „Другият натюрморт” е била свалена принудително, само четири дни след откриването ѝ, като от Художествена галерия в Габрово са заявили, че „Непредвидени промени в събитийния ни календар – предстоящи ученически посещения на деца от началната образователна степен, наложиха да свалим днес (19 октомври) изложбата „Другият натюрморт”.
Вижте какво сподели и директора на Галерията в Казанлък по този казус:
“Уважаеми приятели на изкуството и на Художествена галерия – Казанлък,
както вече ви уведомихме преди седмица, изложбата „Другият натюрморт“ бе открита официално в пространството на галерията в Габрово на 14 октомври. В нея редом с творбите, кураторите на изложбата – Албена Димитрова и д-р Милен Алагенски, разположиха и няколко цитата от новинарски емисии от последните години. Новини, съобщаващи за малтретирани и намерени убити брутално голи жени. Сред тях е и този от централната емисия на БНТ „По света и у нас“ от 16 август 2019 г., съобщаващ за „Трагичен инцидент в сливенското село Сотиря. Вчера следобед под един от мостовете в селото е намерено в безпомощно състояние 7-годишно момиченце. То е било пребито и изнасилено. Веднага е откарано в Сливенската болница, но лекарите не са успели да го спасят.“ Така тези на пръв поглед обичайни в жанрово отношение картини, съжителствайки с текстове от не по-малко традиционните, колкото и зловещо да ни звучи това, новини, дадоха възможност на изложбата да се превърне в поле, за макар и болезнен, но все пак съдържателен разговор. Още в рамките на вечерта на откриването експозицията провокира смислени диалози между посетителите. Нещо повече – изящните картини на Димитър Радойков, Ненко Балкански, Георги Божилов – Слона, Димитър Буюклийски – Мичи и др., се обособиха в провокатори на поставянето на важни въпроси за същността на изкуството и неговите функции след епохата на неговото създаване.
Тук трябва да кажем, че изложбата бе реализирана по покана на директора на галерията в Габрово г-н Евгени Недев и според договора на институцията с автора на проекта – екипът на Художествена галерия – Казанлък, тя трябваше да остане на разположение на жителите и гостите на Габрово до 9 ноември. По чие решение обаче, уви – не е ясно, тя беше свалена принудително, само четири дни след откриването ѝ с мотива, че „Непредвидени промени в събитийния ни календар – предстоящи ученически посещения на деца от началната образователна степен, наложиха да свалим днес (19 октомври) изложбата „Другият натюрморт”.
Така отвъд всякаква нормална музейна практика и противно на сключения между двете засегнати институции договор, изложбата с живописни творби от фондовете на Художествена галерия – Казанлък беше свалена. Като ръководител на екипа на Художествена галерия – Казанлък се срамувам да коментирам обезпокоителното нарушаване на юридическите документи и етичния кодекс. Още по-обидно за мен е, особено в контекста на потока от визуални материали, които подрастващите консумират във виртуалното пространство неконтролируемо, да обсъждам въпроса дали е допустимо децата да гледат скулптури и картини, в които художниците от Древността – та чак до днес, изобразяват голи човешки фигури. В тази ситуация е неадекватно да се занимавам и с темата за лицемерието, върлуващо помежду ни. Но не бива да притихваме пред оправдаването на собственото си невежество с престорената ни грижа за децата.
Уважаеми публики, човешката голота – увековечена в множество творби, съхранявани в галериите по света и у нас, както и говореното за ненорамалните прояви в общественото ни, не могат да увредят нашите деца. Още по-малко да ги направят глупаци. Затова водете ги на изложби, научете ги да общуват с изкуството. В противен случай ще продължаваме да живеем в “чудния” свят на мишоците. Но не на Уолт Дисни, а този, конституиран от собственото ни невежество.
Поднасяме извинение към всички, които няма да могат да разгледат изложбата “Другият натюрморт” в Художествена галерия “Христо Цокев” в Габрово до 9 ноември, както бе обявено предварително.”
С уважение: Пламен Петров, директор на ХГ-Казанлък