Стотици души се събраха днес пред паметника на Хаджи Димитър в подножието на връх Бузлуджа, за да отбележат 155-ата годишнина от гибелта на войводата и неговата чета. Гости бяха командирът на сухопътните войски Деян Дешков, кметът на Казанлък Галина Стоянова, заместник-кметове, директори на културни институти и общественици.
Честването започна със заупокойна молитва и продължи с почетен караул от 61-ва Стрямска механизирана бригада, а гостите почетоха паметта на загиналите герои с едноминутно мълчание и поднесоха венци и цветя.
Директорът на Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”, д-р Чавдар Ангелов напомни за легендарния поход на обединената чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Той отбеляза, че сраженията на връх Бузлуджа през юли 1868 година са показали, че българите са готови да се борят за свободата си. По думите му на този връх се ражда първата българска епопея в новата ни история.
Освен отбелязването на 155-ата годишнина от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета, д-р Чавдар Ангелов напомни и за други три годишнини, които се отбелязват днес. Присъстващите имаха възможност да видят изложба, организирана съвместно с Националния музей “Христо Ботев” в Калофер, посветена на 150-годишнината от обнародването за пръв път на Ботевата балада “Хаджи Димитър” на страниците на вестник “Независимост”. Другото важно събитие, от което се навършват 140 години, е първият събор, посветен на Хаджи Димитър и неговите четници, състоял се на 17 юли 1883 година. Организатори на събора са били членовете на ученическа дружина “Искра” и преподавателите им в мъжкото класно училище в Казанлък, а това е било първото честване с подобен мащаб в следосвобожденска България. Навършват се и 25 години от възстановяването на честванията в памет на Хаджи Димитър и неговата чета, които преди това дълги години са се правели заедно със събора на Българската социалистическа партия, който се провежда на същото място
Д-р Ангелов подчерта важността на организирането на подобни събития за патриотизма на българския народ и призова да вземем пример от делата на войводата и неговите четници и да ги претворим в конкретни дела за благото на държавата. “По-важното е да извеждаме поуки от историята, от личностите, чествания са правени, правят се и ще се правят. Аз се надявам, че патриотизмът, който трябва да бъде част от всеки един от нас, да ни води и направлява, ще остане жив и няма да бъде кух. Патриотизмът няма да се нуждае от това да вдигаме пилони и знамена, а всичко патриотично ще претворяваме в дела”, каза той.
Присъстващите имаха възможност да се насладят на изпълненията на казанлъшкия смесен хор “Петко Стайнов” под ръководството на диригента Младен Станев. Хорът изпълни както традиционни песни, така и две напълно нови произведения от сборника “По следите на една забравена песен”. Инициативата за връщането на тези произведения към живот е на д-р Чавдар Ангелов и Националния парк-музей “Шипка-Бузлуджа”.
За поредна година бе представена и възстановката на събитията, случили се на връх Бузлуджа на 18 юли 1868 година, организирана от Националното дружество “Традиция” и регионалния клуб “23-ти пехотен Шипченски полк – Казанлък”, която пресъздава сраженията и събитията от това важно историческо събитие.