Възможно ли е заради двойното и тройно поскъпване на цената на тока в Казанлък и малките населени места от общината да бъде въведен режим на уличното осветление?
Притесненията идват на фона на многото сигнали от местните управници в страната, че високите сметки за ток са непосилни за бюджетите им. От вчера община Ардино въведе режим на уличното осветление. Улиците в Ардино и селата ще бъдат осветени само 4 часа в денонощието – вечер от 18 до 21 ч. и сутрин от 6 до 7ч. До ограничението се е стигнало, след като се наложило общината да плати сметка от 54 280 лева за изразходвана електроенергия за месец декември миналата година. “Подобна сума досега се заплащаше за изразходваната електроенергия за шест месеца”, заяви ардинския кмет Изет Шабан пред 24 часа.
Заради скъпата електроенергия варненската община Аврен също среща трудности с поддържането на уличното осветление. Местните власти дори обмисляли да го спрат или да оставят селата на тъмно от полунощ до 6.00 часа сутринта, за да се намалят разходите за ток, съобщава БНТ.
Уличните лампи в Дългопол вече светят на режим от 04:30 до 07:00 часа и от 17:30 до 21:00 часа. В зимно време това създава огромни неприятности на хората и сутрин, пише segabg.com
В четирите големи града София, Пловдив, Варна и Бургас сметките за улично осветление са нараснали над два пъти за всеки от последните 3 месеца на 2021г., съобщава mediapool.
Уличното осветление е от дейностите, чиито разходи се покриват изцяло от местните данъци и не се дотира от държавата. Общините са получили подкрепа от държавата за месеците октомври и ноември 2021 г. от 110 лв. за МУ//Н, както всички небитови потребители. Тази помощ обаче е
крайно недостатъчна и за да се покрият сметките за улично осветление.
Например сметката зя улично осветление на община Варна за ноември 2021г. е 753 хил. лв., докато година по-рано за същия месец е била 338 хил. лв.
Големите градове имат и още един проблем, заради драстичното поскъпване на енергоносителите. Той е свързан с градския транспорт, като ситуацията в София е “изключително критична”, по думите на Йорданка Фандъкова. Като пример тя посочва, че само за ноември тази година фактурата за електричество на метрото е нараснала над 3 пъти – от 1.1 млн. лв. през ноември 2020 г. на 3.5 млн. лв. за същия месец през 2021г.
Над 2.7 пътие увеличението на сметката за ток на електротранспорта в община Варна. Увеличението на цената на метана за автобусите е над два пъти, посочват от общината.
Без спешни компенсации от държавата за градския транспорт на големите градове, общините няма да могат да осигуряват качествена услуга през 2022 г., предупреждават кметовете на големите градове.
В бюджета на община Казанлък за 2021г. са заложени над 886 хил. лева за улично осветление на улици и площади.