Все повече млади семейства са склонни да останат в Казанлък и да постигнат уседналост, като същите определят качеството на живот в общината като много добро, с подходящи условия за работа и отглеждане на деца. Тези данни от социологическо проучване за качеството на живот в община Казанлък представи по време на публичния си отчет за 2011 – 2023 година кметът Галина Стоянова.
Проучването е реализирано сред няколко различни групи хора по качествен метод от сдружение “Екологично развитие на местните общности”. “Направихме това проучване, тъй като за мен е важно да чуя мнението на хората относно това, което с екипа ми сме направили през тези 12 години”, коментира Стоянова и подчерта, че за нея винаги е било важно да се допитва до хората. Резултатите ще бъдат публично достъпни на официалния сайт на местната администрация, допълни тя.
Според резултатите от изследването водещи за младите семейства са условията за отглеждане на деца. Като основен проблем те определят липсата на предлагане на жилища или нереално високите им цени. Някои от анкетираните смятат, че местният бизнес трябва финансово да подкрепи идеята за връщане на младите хора, както и че трябва да продължи работата в посока добрия имидж на града.
До голяма то показва, че хората отчитат онова, което е направено в града и населените места в общината, но изискват повече в сферата на инфраструктурата, особено в по-малките населени места, посочи Галина Стоянова. По нейни думи анкетираните определят като висока доходността и заетостта и казват, че “работа има, а доходите са прилични”.
В икономическа среда и жизнен аспект статистиката сочи, че според жителите си Казанлък се развива изключително успешно като индустриален център. Хората възприемат общината като място, където производството и бизнесът се развиват успешно и ресурсите са относително равномерно разпределени. “Според анкетираните едно от най-големите преимущества на Казанлък в сравнение с други общини е голямото разнообразие от икономически предприятия”, допълни тя.
“Градът се развива. Това няма как да не се види, поне от хората, които живеем отдавна тук. Строи се, хората строят нови къщи, ремонтират старите, оправят се улици, имаме училища, култура… това се прави с пари, а парите идват от работещ бизнес.. Дори някой да каже, че културата и образованието се правят с държавни или общински пари, някой трябва да иска да ги получи, а хора, които искат култура и добро образование, не са бедни”, казва един от анкетираните по време на проучването.
Според допитването хората определят качеството на здравеопазването в Казанлък като добро, припознават и културната програма на града, каза още Стоянова. По думите и основните критики са в сферата на образователната система, но те са по-скоро към системата на държавно ниво, а по отношение на местната власт хората са по-скоро съпричастни, отколкото критични.