17% от населението на Европа ще бъде застрашено от висок до екстремен риск от недостиг на вода до средата на века, показва анализ на Световния фонд за природата (WWF), цитиран от “Офнюз”.
Той препоръчва правителствата и бизнесът спешно да предприемат действия за повишаване устойчивостта на икономиките посредством природно базирани решения.
Поради горещата вълна в Европа това лято четирите най-важни реки на континента – Дунав, По, Рейн и Висла – са спаднали до рекордно ниски нива, а това застрашава бизнеса, индустрията, земеделието и дори доставките на питейна вода.
Според анализа Европа ще бъде още по-податлива на суши и недостиг на вода през следващите години. Сред страните, които ще бъдат изправени пред най-големи рискове до 2050 г., са Гърция и Испания. В Гърция 82% от населението и голяма част от БВП може да идват от райони с висок или екстремен риск. ¾ от населението и БВП на Испания може да са пред висок риск, а градовете в басейна на река Гуадалкивир (като Севиля, Мурсия, Гранада и Кордоба) се очаква да бъдат най-потърпевши от недостиг на вода.
Изследването показва, че в групата на най-застрашените европейски градове попада и българската столица София. Дори при най-оптимистичния сценарий в средносрочен и дългосрочен план тя ще се намира пред по-голям риск от недостиг на вода от градове като Рим, Неапол и Тулуза. На сериозен риск са изложени още и десетки градове, сред които Мадрид, Малага, Валенсия, Лисабон, Атина, Солун, Бирмингам, Букурещ, Москва, Донецк, Палермо, Болоня, Флоренция, Бари, Антверпен и Брюксел.
Здравите реки са от ключово значение за успешно адаптиране към негативните ефекти от климатичните промени, но днес 60% от европейските не са такива.
Водните рискове отдавна се считат за едни от най-сериозните пред бизнеса. От десетилетия те се нареждат в топ 5 на глобалните рискове на Световния икономически форум, заплашвайки с големи загуби както сектора на производството, така и местните общности. Примерите са красноречиви. Фабриката на „Тесла“ край Берлин изчерпва водоснабдяването на района, а Северна Италия рискува да загуби до половината от селскостопанската си продукция поради продължаващата суша, като щетите вече се очаква да надхвърлят един милиард евро.