„Какво трябва да се случи в Казанлък, за да се извършват дневни пеши – патрули на възловите места в центъра на града от страна на органите на реда?”, този въпрос задава кметът на Общината Галина Стоянова, цитирана от БТА, от трибуната в зала „Инфра” в началото на днешното извънредно заседание на Общинския съвет в града във връзка с вчерашния масов побой, който се разигра на паркинга на Кооперативния пазар и завърши със смъртен случай.
Градоначалникът неведнъж е поставяла пред службите на реда въпросите, свързани с опазването на обществения ред в община Казанлък, и днес отново припомни какъв е бил отговорът всеки път: „Обслужваме пет общини. Нямаме щат”. Стоянова призовава за своевременна реакция и декларира готовността на Общината да съдейства спрямо правомощията и възможностите си.
Тя обявява, че ще отправи открити въпроси от името на гражданите към директора на Областната дирекция на МВР в Стара Загора старши комисар Лазар Христов, началника на Районното управление в Казанлък Петко Стойнов и към окръжния прокурор Дичо Атанасов относно мерките, които е трябвало да бъдат предприети, за да се предотврати подобен инцидент. По думите на Стоянова вчерашното масово сбиване в Казанлък е било между два рода от павелбанските села Тъжа и Манолово. Тя каза още, че това не е първият случай на физическа саморазправа между тези два рода, а предишният такъв се е случил на метри от Районното управление в Казанлък на 12 октомври м.г.
Въпросите, които Галина Стоянова задава към компетентните органи, са: какви мерки са предприети след първия побой, какви конкретни мерки са предприели служители на МВР за опазване на живота, здравето и обществения ред на територията на община Павел баня във връзка с предполагаемо дългогодишната вражда между двата рода от селата Тъжа и Манолово. Кметът пита още какви мерки са били препоръчани на местната изпълнителна власт, за да се предотвратят подобни размирици и дали тези мерки са изпълнени, както и кои са отговорните за потушаването на напрежението между двата рода лица. Галина Стоянова ще потърси отговор и на въпроса как са се намесили органите на реда при единия и другия случай и в какъв срок след получаването на съответните сигнали на спешен телефон 112, пише още БТА.
През вчерашния ден старши комисар Лазар Христов потвърди пред журналисти, че вчерашният масов побой се е случил след насрочено заседание в Районния съд в Казанлък по дело между двата враждуващи рода. В тази връзка Галина Стоянова задава въпроса кой е следвало да предупреди служителите на реда за осигуряване на по-сериозна охрана на процеса и дали такава е била поискана. „Ако такава е поискана и е осигурена, бихме искали да знаем защо се стигна до подобен инцидент“, коментира още тя. „Считам за крайно неуместно именно органите на реда да създават впечатление у обществото за бездействие, защото знаем, че бездействието също е вид действие, но с обратен знак. И ако това не беше вярно, то вчерашният случай с фатален край, възникнал като бой между два рода, които дори не живеят на територията на община Казанлък, нямаше да се състои, камо ли в Казанлък и още по-малко да завърши със смърт“, посочва Галина Стоянова.
Тя казва още, че през последните няколко години все по-често се наблюдават случаи на ескалиране на обществено напрежение и са налице много нелицеприятни примери за остри противопоставяния между родове от малцинствени групи, както и между малцинствени и немалцинствени групи. „Като кмет се стремя да бъда в непосредствен контакт с жителите на Казанлък, да се информирам за проблемите им и да търся решения. Открито и най-отговорно заявявам, че казанлъчани са притеснени за себе си, за живота на децата и близките си“, заявява Стоянова. Тя подчертава, че осъжда остро кървавия бой в центъра на Казанлък и апелира за своевременна реакция от страна на компетентните институции. Стоянова е категорична, че ще настоява за отговор на въпросите си и за предприемане на конкретни мерки за предотвратяването на бъдещи подобни инциденти.