На 13 януари 2025 г., в зала „Инфра“ в гр. Казанлък, ще се проведе извънредно заседание на Общинския съвет. Основният акцент на сесията ще бъде разглеждането на доклад, внесен от кмета на общината Галина Стоянова, относно кандидатстване с проектно предложение „Приобщаващо образование и образователна интеграция на община Казанлък“ по Програма „Образование“ 2021-2027.
Проектът цели реализацията на мерки за десегрегация на училищата и превенция на вторичната сегрегация. Ако бъде одобрен, инициативата ще допринесе за намаляване на дискриминацията и негативните обществени нагласи в сферата на образованието. Максималната финансова помощ по програмата възлиза на 400 000 лв., без изискване за съфинансиране от страна на общината.
Кметът на Казанлък посочва, че проектът е в съответствие с националните стратегически приоритети за развитие на образованието, включително целите на Националната програма за развитие „България 2030“. Сред конкретните дейности, предвидени в рамките на проекта, са:
- Създаване на училищни и местни общности за подкрепа на десегрегацията;
- Обучения на учители, медиатори и други заинтересовани страни за работа в мултикултурна среда;
- Организиране на мобилност и обмен на опит;
- Провеждане на училищни инициативи за насърчаване на приобщаването.
Кандидатстването по програмата трябва да бъде финализирано до 22 януари 2025 г., а срокът за изпълнение на дейностите е 24 месеца.
Очаква се Общинският съвет на извънредната си сесия да даде съгласие за участието на общината в програмата. Ако проектът бъде одобрен, той ще бъде реализиран в партньорство с няколко ключови образователни институции, включително училища от гр. Крън, с. Енина, и гр. Шипка, както и с неправителствената организация „Свят без граници“.
*Десегрегация означава премахване на разделението между различни групи хора, което е основано на етническа, расова, социална или друга принадлежност. Целта на десегрегацията е да се създадат условия, при които всички хора да имат равни права и възможности, независимо от тяхната идентичност или произход.