Днес ще ви дадем малко идеи за кратка разходка на север от Стара планина.
Първото посещение е Етъра – етнографски комплекс близо до Габрово, който може да ви върне назад във времето.Музеят пази духа на България! Тук традициите са пренесени през времето и пространството, за да бъдат споделени с поколенията и преживяни от посетителите.Над него се намира Соколския манастир, а гледката от него в ясно време определено ще ви омае.Манастирът е основан през 1833 г. от Архимандрит Йосиф, известен по-късно в борбата за църковна автономия като униатски архиепископ Йосиф Соколски. Той дошъл тук от Троянския манастир заедно с йеромонах Агапий през 1833 година. До входа на близката пещера построили малка дървена църквица, а следващата година я съборили и на същото място, със средства и помощ на селяните от близките села Етъра и Нова махала, изградили днешният голям храм.
След това се насочете към Трявна-Духът на балкана, където можете да опитате кафе на пясък и домашна халва. Малките магазинчета там ще ви накарат да си купите всичко – от дърворезба до плетен шал. Трявна продължава да съхранява възрожденския си дух, а Часовниковата кула, построена през 1814 г., е един от символите на града. Художествената школа на Трявна може да бъде разгледана в няколко музея, като Даскаловата къща, известна с резбованите слънца и Музея на резбарското изкуство.В близост се намира и Музеят на иконата, който показва над 160 оригинални икони от Тревненската иконописна школа. Славейковата къща, дом на поета Петко Славейков, предлага документални експозиции за живота му, а Старото школо впечатлява с учебници и колекция часовници.Райковата къща, родно място на Пенчо Райков, съчетава традиционния български бит с западноевропейски влияния. В Трявна се намира и уникален Музей на азиатското и африканско изкуство, който включва над 380 предмета.Историята на борбите за национално освобождение може да бъде изучавана в родната къща на революционера Ангел Кънчев. На старинната улица в Трявна, известна с резбарските работилници и художествените галерии, любителите на изкуството могат да открият много интересни места.
След това се отправете към Боженци – сгушен в Балкана, с прохладните си улички и старовремските къщи, той ще ви пренесе в миналото.Музейни обекти са още ножарската работилница, постоянната изложба-базар на тъкани, килийното училище, в което се редуват изложби на сурвакници, мартеници и мн. др. Да не говорим за гостоприемството -повече от 40 къщи са готови да посрещнат туристите. Или пък за традиционната кухня, която предлага невероятно изобилие от приготвени по стари рецепти местни специалитети. В средата на 20-и век в Боженци се установиха мнозина хора на изкуството, привлечени от самобитната му атмосфера. Днес селото е привлекателен туристически център, който предлага и възможности за пешеходни преходи в Стара планина.
После можете да тръгнете още на север към Дряновския манастир, където можете да хапнете домашна храна в самия манастир и да посетите пещерата „Бачо Киро“, която се смята за първия дом на разумните хора в България.Манастирът заема важно място по време на Априлското въстание. В него се води дълга и тежка битка между българските бунтовници начело с поп Харитон, и турците. За съжаление, повечето от нашите въстаници загиват геройски в тази битка, а няколко години след нея в тяхна чест е построен паметникът-костница, който може да се види и днес пред храма на манастира.В самото Дряново се намира първия завод в България за влакове. В най-силните му години е осигурявал работа на хиляди хора, разполагал е със собствена библиотека, читалище, хор, оркестър и какво ли още не. Бил е като град в града. Заради многото работници от други места са построени доста от жилищните блокове из Дряново. Заради него са събаряни стари сгради и е разширяван пътя.
Приятна неделна разходка!