Мюсюлманите в цял свят честват днес свещения празник Рамазан байрам, с който приключват едномесечните пости.
Според традицията след сутрешната молитва мюсюлманите се поздравяват, посещават родителите и по-възрастните си роднини, засвидетелстват им своето уважение, като им целуват ръка, искат прошка и се помиряват.
Децата се даряват с дребни пари и лакомства. Посещават се и гробищата, където вярващите четат заупокойни молитви за мъртвите си роднини.
Това е празник на разговяването в чест на приключването на постите през месец Рамазан – деветия месец от мюсюлманската година (хиджра).
Празникът се чества от 624 г. Той няма постоянна дата, тъй като хиджра по същество е лунен календар, отчитащ точно 12 обиколки на Луната около Земята и има 354 дни. (33 години по хиджра съставляват 32 слънчеви години.)
Едномесечното постене (саум) е много сериозно изпитание за мюсюлманите, тъй като налага пълно въздържане от храна, напитки, съвкупление и пушене от появяването на зората до залез слънце (ифтара).
На Рамазан байрам традиционно на трапезата се поднасят бонбони и много различни сладкиши.
Навръх празника се приготвят изобилни трапези с баници, мекици, пилаф, баклави, халва. Тъй като вярващите се гощават със сладкиши и бонбони, празникът е известен още като Шекер Байрам.
Най-усърдно се пости в последния ден на месец Рамазан – Арифе. Това е подготвителен ден преди празника и за вярващите има най-голяма благодат.
В последния ден на Рамазан се дава фитре (милостиня) на бедни хора и сираци.