Дни след посещението на украинския президент Володимир Зеленски, българският държавен глава Румен Радев критикува действията както на правителството, така и на парламента по повод войната между Украйна и Русия, както и организацията около самото събитие, пише dnevnik.bg.
“Никога не съм отказвал да приема президент по негово настояване, но когато премиер реши да покани президент, институционалният диалог изисква поне това да бъде съгласувано с мен преди тази покана”, каза Радев.
Добави, че в тази ситуация най-лесното е било да не провежда такава среща, но това не е добър сигнал за България, особено към 300 000 българи в Украйна.
“Надявам се Министерският съвет да спазва елементарните правила на протокола. И за в бъдеще такива мероприятия да бъдат съгласувани”, посочи още Радев.
“Нашите управляващи нямат свое мнение и позиция”
Президентът попита имат ли собствено мнение и позиция тези, които са го критикували когато е казал, че бързо приемане на Украйна в НАТО означава война с Русия, а сега са на противоположната позиция.
“Те безпрекусловно следват позицията на големите държави-членки. Нашите управляващи нямат свое мнение и позиция”, каза Радев.
През миналата седмица Народното събрание прие декларация в подкрепа на присъединяването на Украйна към НАТО след края на войната, започната срещу нея от Русия. За гласуваха 157 депутати от групите – вносители ГЕРБ, “Продължаваме промяната – Демократична България”, ДПС и “Има такъв народ”.
Попълването на военновременните запаси щяло да отнеме години
“Редно е управляващите да оправдават своите претенции за прозрачност, като кажат какво оръжие смятат да дават и какви са им разчетите, а не да се оправдават с вицепрезидента Йотова”, каза Радев, според когото наливането на повече оръжие увеличава риска за всички в тази война.
През почивните дни вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че правителството крие нещо от договорките с президента на Украйна Володимир Зеленски, а критиките към държавния глава за отношението към колегата му са опит общественото внимание да бъде отклонено от това.
“Как така за един ден за един ден Народното събрание разреши на Министерски съвет да изпразнят складовете за военновременни запаси на Българската армия”, попита Радев, като посочи, че запълването ще отнеме години.
За пореден път каза, че редица правителства са нехаели за модернизацията на Българската армия.
Дипломация, а не оръжия
По повод предстоящата среща на НАТО във Вилнюс, Латвия на 11 и 12 юли, заяви, че се надява да бъдат разгледани различни възможности, опции и сценарии за сигурността. Най-голямата гаранция според него са дипломатическите усилия.
“В момента само се искат оръжия, повече оръжия, все по-разрушителни. Това ни тласка към трудно приемливи нива на ескалация. Това е риск за всички нас. Неслучайно говоря от риска за ядрено замърсяване. Ако това се случи, има две възможности – или удар по Запорожката ядрена електроцентрала, или тактически ядрени оръжия”, посочи Радев.
В срещата ще участват премиерът Николай Денков и министърът на отбраната Тодор Тагарев, след като правителството реши да промени тенденцията дълги години на такива срещи да присъства държавният глава.
Франция се интересувала от развитие на проекта “Белене”
Радев попита още на какво основание за един ден парламентът е взел решение, което позволява на министъра на енергетиката Румен Радев да преговаря с Украйна за продажба на реакторите, купени за строежа на АЕЦ “Белене”.
“Не е ли редно управляващите да седнат, да сложат на масата всички опции за развитието на ядрената енергетика, и тогава да взимат такива решения. Има различни опции”, каза Радев, като посочи, че е говорил с френския президент Емануел Макрон по темата, а страната е изпратила меморандум за развитие на проекта “Белене” в последните дни на служебното правителство.
Денков продължил тенденция премиерите да клеветят страната пред чужди медии
Президентът определи изказването на Николай Денков пред “Политико”, че службите ще бъдат прочистени от руско влияние, като продължаване на черната серия българските премиери да използват чужди медии за да клеветят страната.
Да развява руската заплаха като параван за разправа със службите в името на лични и партийни интереси е точно по сценария на записите. Жалко е, че хлъзгат академик Денков по този сценарий, но като гледам той няма нищо против да го хлъзгат.
Референдум за еврото трябва да се проведе
Според президента България трябва да влезе в Еврозоната, когато е реално готова, а не когато ни се иска, а и не на всяка цена.
“Когато изпълним критериите за дефицит и инфлация след разумно проведени икономически политики, а не след слагане на спирачка за обществено-икономическото развитие”, посочи президентът.
“За мен не е добре политици в парламента и извън него да се правят, че няма подписи на половин милион българи”, каза Радев по повод решението на парламента, което отхвърли референдума за еврото. Добави, че е редно да се проведе референдум, а обратното решение издава страх, пренебрежение и недоверие към българските граждани. Каза, че е отделна тема дали трябва да е такъв въпросът на референдума. Според него процесът не трябва да се вкарва в никакви времеви рамки.
Въпросът, формулиран от “Възраждане” и станал причина за разгорещен дебат в парламента, е: “Подкрепяте ли запазване на българския лев като единствена официална валута до 2043 г.?”
“20 години е неприемлив срок, прекалено дълъг”, каза Радев.
Посочи, че няма как да вкара повторно в Народното събрание предложение за референдум, който е отхвърлен с негово решение.