България подкрепя санкциите срещу Русия като средство за спиране на нейната инвазия в Украйна, но вероятно ще търси за себе си изключение от евентуална забрана на вноса на руски природен газ и петрол, ако такова предложение бъде внесено, каза премиерът Кирил Петков в понеделник в интервю за “Ройтерс”.
Малко преди това агенцията цитира свои източници, според които САЩ са готови самостоятелно да наложат такива санкции без да чакат съюзниците от Европа. Това бе заявил ден по-рано и държавният секретар Антъни Блинкен, само че той акцентира върху това, че Вашингтон залага първо на координирани действия.
Германия, най-големият купувач на руски суров петрол, отхвърли днес плановете за забрана на вноса на енергия – позиция, която подкрепи е Петков.
“България би подкрепила всякакви мерки, защото ние наистина сме против войната, но от тези две (нефт и газ), може би ще поискаме изключение… Нямаме текущи алтернативи в момента, ние сме твърде зависими, “, казва Петков в интервюто. “Напълно подкрепяме украинския народ, подкрепихме първия пакет от санкции, дори сме отворени и за други санкции, само тези две санкции би било много трудно за нас да приемем като икономика и като държава.”
Премиерът обяснява също, че правителството не планира да забранява износа на пшеница, но че държавата ще започне да купува 1.5 млн. т пшеница за гарантиране на храните догодина, ще увеличи и запасите си от царевица и слънчоглед, за да избегне рискове, които могат да възникнат от евентуални аварии в атомни електроцентрали в Украйна.
За членството в еврозоната Петков казва, че няма отказ от целта за присъединяване към нея от януари 2024 г. и че инфлацията – основен проблемене критерий в момента – ще остане до голяма степен в съответствие с тази в страните с единната валута.
“България има валутен борд, така че по някакъв начин вече сме все едно сме в еврозоната, нищо не се променя за нас. Нямаме отделна парична политика… Нашата инфлация ще бъде доста наравно с европейската. инфлация”, каза той.
За вълната бежанци от войната в Украйна Кирил Петков казва в разговора, че би било добре страните от Европейския съюз да си поделят част от разходите за грижата за тях. По думите му правителството му е изготвило план за приемане на около 50 000 души, който ще струва около 2 милиона лева (1 млн. еврро) на ден за храна и подслон.
“Би било наистина добре и мисля, че не само за България, но и за всички погранични страни, Румъния, Полша, можем да споделим част от тежестта и част от разходите… с Европейския съюз като цяло”, обяснява той.
Продължаваме с плановете си без допълнително финансиране от ЕС засега и може да разширим схемата, за да приемем до 100 000 души, добавя Петков. “България приема всякакви бежанци и няма никакви дискриминационни филтри”, каза Петков.
Хотелите предложиха да приемат хора и правителството се съгласи да възстановява на бизнеса по 40 лв. на човек на ден, добави той. От 38 000 бежанци, които са влезли в България, около 21 000 са избрали да останат, сочат данни на граничната полиция.