Кадровиците искат не само ВСС да намери основания за подобно решение, но и президентът да подпише Указ за прекратяването на мандата
Повече от половината прокурори от колегията на Висшия съдебен съвет поискаха президентът да прекрати мандата на главния прокурор Иван Гешев, съобщава Нова ТВ. Мотивът – тежко нарушение на служебните задължения. Предложението беше подкрепено и от прокурори на Апелативната прокуратура – София.
Кадровиците искат не само Висшия съдебен съвет да намери основания за подобно решение, но и президентът да подпише Указ за прекратяването на мандата.
Ситуацията за момента изглежда патова, защото Гешев още е на посещение в САЩ. А без да се запознае с мотивите на колегите си, процедурата не може да бъде стартирана. Седмица след като получи документа, той има право да представи своите възражения. А три дни по-късно кадровиците ще решат отварят ли отново процедурата за предсрочно освобождаване на обвинител номер 1.
Присъствието на израелски експерт по контратероризъм, доведен по разпореждане на главния прокурор, е основен мотив в искането на шестима от членовете на Прокурорската колегия Гешев да бъде освободен предсрочно.
„Главният прокурор, бидейки пострадал и бъдещ свидетел евентуално, по това дело, си е позволил да разпореди посещение на местопроизшествието на лице, което няма отношение към извършването на съществени действия и без одобрението на наблюдаващия прокурор”, заяви Георги Кузманов, вносител на искането.
Нещо повече, твърдят още вносителите – Гешев е получавал информация от този експерт. А всичко това, смятат кадровиците, е тежко нарушение на служебните задължения и главният прокурор трябва да бъде освободен предсрочно.
„Изненадаха ме, разбира се. По закон изискването е не по-малко от трима човека. Налице са основанията за образуване на такова производство вече”, заяви
Боян Магдалинчев, представляващ Висшия съдебен съвет.
Процедурата не е нова за Висшия съдебен съвет. Два пъти вече въпросът за предсрочното освобождаване на Иван Гешев е бил поставян за обсъждане. Но по искане на министъра на правосъдието.
„За да го направим, сме преценили, че е основателно”, заяви Георги Кузманов.