Предложението идва от страна на Асоциацията на автомобилните производители
Във връзка с публикувания за обществено обсъждане проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата / и като член на РГ за изготвяне на проекта/ от Асоциацията на автомобилните производители предлагат да бъдат включени следните допълнения в чл.150а, ал. 2, както следва:
1.„ Водач, придобил правоспособност за управление на моторни превозни средства от категория B, получава правоспособност да управлява и превозни средства от категория А1, при условие, че притежателят на свидетелството за категория В е най-малко 21 годишен.
Мотиви: Съгласно Закона за движение по пътищата, водачите на МПС с категория А1, е допустимо управлението на:
а) мотоциклети с работен обем на двигателя не повече от 125 куб.см., с максимална мощност не повече от 11 кВ и с отношение мощност/тегло, което не превишава 0,1 кВ/кг;
б) триколесни моторни превозни средства с мощност, която не превишава 15 кВ.
Директива 2006/126/ЕО на ЕП / консолидирана версия/ относно свидетелства за управление на превозни средства /чл.6,т.3, б. „а“ и б.“б“/ дава възможност в националните законодателства на страните-членки да се регламентира управление на посочените ПС /двуколесно МПС до 125 куб.см. и триколесни моторни превозни средства с мощност, която не превишава 15 кВ) с категория В.
Проучване на ААП показва, че страните, в които е въведена възможността с категория B да се управляват мотоциклети с работен обем на двигателя до 125 куб.см. с максимална мощност не повече от 11 кВ, са:
Чехия; Италия; Литва; Латвия; Люксембург; Португалия; Полша (минимум 3 години притежание на B категория); Австрия (минимум 5 години притежание на B категория и допълнителни шест учебни часа); Белгия (минимум 2 години притежание на B категория и допълнителни четири учебни часа); Естония (минимум 3 години притежание на B категория); Франция (минимум 2 години притежание на B категория и допълнителни седем учебни часа);
С възможност с категория B да се управляват триколесни моторни превозни средства с мощност, която не превишава 15 кВ, са:
Австрия; Чехия; Естония; Финландия; Италия; Норвегия; Португалия; Румъния; Швеция; Словения; Обединеното кралство; Белгия (притежание на B категория и четири допълнителни учебни часа); Франция (минимум 2 години притежание на B категория и допълнителни седем учебни часа);
Приемането на този текст ще даде възможност за разширяване употребата на двуколесни МПС, коментират от АПП. Това ще спомогне за облекчаване на трафика и паркирането в големите градове и ще доведе до намаляване замърсяването на околната среда.
ams.bg/