Изложбата „Преди картината. 115 години от рождението на Ненко Балкански“ ще бъде открита на 14 септември във Варшава, Полша. Това съобщават организаторите от Художествената галерия в Казанлък. Екипът й е вече в полската столица за подготовка на последните детайли около експозицията, която се реализира по покана на Български културен институт във Варшава, а куратор е Катя Христова.
„Животът, който съм преживял, никога няма да се върне и на мен ми е мъчно за него. Само понякога преживяното изплува от забравата и аз заживявам в спомена“, казва известният казанлъшки художник в едно от многобройните си интервюта. Според екипа на галерията точно такъв, потънал в замечтан и отминал свят, го откриваме в стотиците рисунки, които е създал в търсене на точната композиция.
В рисунките, дарени на Художествената галерия в Казанлък от съпругата му Лиляна Балканска, се вижда, че преди картините му е най-непосредственото и лишено от суета време, което творецът си подарява, посочват от културната институция. Днес Ненко Балкански е разпознаваем като живописец, но съхраняваната в галерията колекция от негови рисунки показва колко важно значение е имала първичната му творческа дейност, за да може впоследствие неговата живопис да вълнува публиките и до днес. В края на своя живот през 1977 година Ненко Балкански казва: „С всяка творба художникът разговаря с хората, и то не само със своите съвременници, но и с онези, които ще дойдат след него“.
Предстоящата изложба съдържа над 20 рисунки, голяма част от тях непоказвани до днес. „Те показват основните тематични фокусирания, които Ненко Балкански неизменно ще повтаря и търси в целия си творчески път“, посочват още организаторите.
Навлизането в това най-лично за художника пространство, което представляват неговите рисунки, несъзнателно ни поставя в същността на творческия процес и ни прави свидетели на всички онези търсения преди картината, водещи както до изграждането на отделно произведение, така и на цялостния път на автора.
През 1901 година в Казанлък е основан Музей за старини и изкуства, в който, по инициатива на художника и общественик Иван Енчев – Видю, е създадена първата извънстолична художествена сбирка в страната. Благодарение на неговите покани към художници от Държавното рисувално училище (днешната Национална художествена академия) в колекцията постъпват творби на скулпторите Жеко Спиридонов и Борис Шац, на живописците Георги Митов, Захари Желев, Борис Михайлов и други, разказват от галерията. Навярно именно този факт допринася през първите десетилетия на 20-и век Казанлък да се обособи като „град на художници“. В него са родени много автори, някои от които оставят важни следи в историята на българското изобразително изкуство – Петко Клисуров, Иван Милев, Иван Пенков, Дечко Узунов, Васил Бараков, Мара Йосифова и, не на последно място, Ненко Балкански, добавят от културния институт.
По проекта “Преди картината” са работили още директорът на Българския културен институт във Варшава Калина Станчева, дизайнерът Георги Шаров, фотографът Цветан Игнатовски, техническият сътрудник Албена Димитрова и преводачът Трейси Спийд.