Правителството е приело Плана за въвеждане на еврото в България. Това обяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев след заседанието на Министерския съвет.
Става въпрос за оперативния план, който дава ясни срокове и задачи към банките, платежните и държавните институции как точно да се въведе еврото и как ще стане превалутирането и обръщането на депозити и заеми.
„Това е една техническа първа стъпка. Предстоят редица законодателни промени, които са необходими. В това число промяна в Закона за БНБ. Оттук нататък вече в парламента този процес ще продължи, както и голяма част от широките обществени дискусии по време на процеса по присъединяване”, уточни вицепремиерът.
Василев припомни, че България де факто вече е приела еврото през валутния борд, тъй като сме с фиксиран курс лев-евро. Той уточни, че планът е публичен от юли 2021 г.
Финансовият министър обясни, че за защита на потребителите е предвидено три месеца преди въвеждането и девет месеца след въвеждането на еврото цените да се публикуват и в лева, и в евро, за да се избегне възможността несъвестни търговци да се възползват от превалутирането.
Василев коментира и българския закон “Магнитски”
“Не съм чел текстът на българския закон “Магнитски”, който вчера излезе по медиите. Това, което е публикувано, не е прието от работната група и не е пуснато за обществено обсъждане”, заяви той.
Преди ден, се появи работен вариант на проект за закон, авторството за който не признаха нито от финансовото, нито от правосъдното министерство. Днес всички политически партии го обявиха за противоречащ на конституцията и законите и обявиха, че в този вид той няма да бъде приет.
“Има работна група, която работи по българския закон “Магнитски” в момента. Тя е в Министерството на правосъдието и в нея участват представители на финансовото и външно министерство, ДАНС и други институции. Тя подготвя 2-3 варианта на правосъдното министерство, ние сме дали технически бележки”, заяви Василев.