Десетки посетители събра откриването на Петия фотографски салон в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък. Експозицията откриха директорът на музея Стефан Папукчиев заедно с местния фотограф и художник Бедрос Азинян.
Тази година форматът е с конкурсен характер. Победител е Тодор Тилев, а второ и трето място заеха Станка Петрова – Христова и Стефан Дончев.
„Радвам се, че Казанлък вече има утвърден салон на фотографията, където всеки, който носи града в сърцето си, има възможност да покаже своя разказ, който е преживял зад фотографията, с която се представя“, коментира за БТА Бедрос Азинян, който е и председател на журито. Според него е много добре, че всяка година във формата кандидатстват млади фотографи и те имат какво да покажат. Азинян изрази мнение, че Казанлък вече е „марка“ във фотографията не само в страната, но и извън нея. „Ние продължаваме една близо 60-годишна традиция, която има организираното фотографско движение в Казанлък, създадено през април 1963 година с откриването на фотоклуб „Искра“, коментира той и допълни, че първият художествен ръководител на клуба е бил неговият баща Артин Азинян, а между основателите е видният писател, художник и фотограф Димитър Чорбаджийски – Чудомир. „Щастлив съм, че нашият Музей на фотографията продължава да поддържа интереса и най-вече желанието на хората да показват света около себе си такъв, какъвто го усещат“, каза още Бедрос Азинян.
В тазгодишното жури на салона са утвърдени имена в сферата на фотографията – Желиан Николов, Деница Димитрова, Йонко Русев, Пламен Петков, Стефан Димов, Катя Турлакова и Силвия Господинова, посочи още той.
Конкурсът не е тематичен, представени са няколко жанра – натюрморт, портрет, приложна фотография и репортаж. „При оценката винаги изхождаме от това във фотографията да бъде добре пресъздадена историята, да има вълнуващ контакт, когато гледаш фотографията, нещо да ти трепне отвътре и затова първата награда е за снимка, която пресъздава целувката между два коня. Това е един уловен миг, който не всеки ден може да се случи, защото в ежедневието си все по-рядко виждаме целувката като физически акт дори между хора“, посочи Бедрос Азинян. Той обясни, че не е лесно да се оценяват творби в издание като това и разказа, че журирането е станало на няколко етапа. „Надявам се да сме извадили най-доброто“, коментира още фотографът и благодари на всички участници в конкурса, на екипа на културния институт, на членовете на журито и на Община Казанлък за подкрепата при организацията на формата.
Тази година за участие във фотографския салон 54 автори са предоставили 136 творби, от които журито селектира 43 фотографии на 33-ма автори. Поощрителни награди бяха дадени на най-младите участници в салона – Летисия Димитрова и Мартина Стоянова, както и на Слави Заяков. От името на фондация „Артин Азинян“ бяха отличени Димитър Ралев и Николай Тенев.
БТА/