С тържествена програма в училищния двор казанлъшкото Основно училище (ОУ) “Георги Кирков” отбеляза Деня на народните будители и своя патронен празник. Празникът започна с поднасяне на венци и цветя от всички класове пред паметника на патрона на учебното заведение и с церемония по приемане на училищното знаме.
Поздрав към учители и ученици отправи директорът Сребра Касева. Тя напомни, че училището отбелязва своя патронен празник на тази дата за втора година, а решението е взето от педагогическия съвет. “Колективът на училището взе решението това да бъде наш патронен празник, защото точно личности като Кирков са достоен пример за будителството със своята обществена и синдикална дейност, с талантливата си публицистика и журналистика и с ораторското си майсторство. Днешният ден е не само повод за равносметка и връщане към историята, но и поглед в бъдещето. Има нещо величествено в благородното дело да създадеш училище, да вградиш в него мечти, да му вдъхнеш дух и всичко това да превърнеш в традиция и най-трудното – с любов да го предадеш на поколенията да го развиват, пазят и да продължат делото”, каза тя. Касева отбеляза, че такова благородно дело е и Основно училище “Георги Кирков” и призова учениците да пазят светлите му традиции не само докато са ученици, но и след това. Тя поздрави учителите за всеотдайната им работа и за това, че се грижат не само за образованието, но и за възпитанието на учениците и за изграждането им като достойни личности.
По време на тържеството бяха наградени заслужили ученици. Изпълнен беше и новият химн на учебното заведение “Училище, не ще те заменим”, създаден благодарение на инициативата “Светилник” на “Музикаутор”. ОУ “Георги Кирков” беше едно от седемте училища, представили премиерно своя химн през юни т. г. на празничен концерт в София.
Училището отваря врати на 15 септември 1960 година. То е построено с държавни бюджетни средства и от самооблагането на жителите на град Казанлък. Първи директор е Богдан Богданов. Патрон на учебното заведение е общественикът, публицист, журналист и оратор Георги Кирков, който е родом от Плевен, но е силно свързан с Казанлък, където развива важна част от дейността си, разказа още тя. В двора на училището през 1969 година е открит негов паметник, дело на скулптора Стойко Овчаров.
Източник: БТА – Казанлък