Първата временна изложба, с която утре ще бъде открит новият музей “Ахинора” в Казанлък, ще представи за първи път в страната фрагмент от оцелялата след бомбардировките над София от 1944 година колекция на писателката Анна Каменова и юриста и дипломат проф. Петко Стайнов. Това съобщи в интервю за БТА д-р Пламен Петров, директор на Художествената галерия в Казанлък. Изложбата е озаглавена “Оцелелите”, а куратор е д-р Милен Алагенски.
Анна Каменова е едно наистина изумително явление в българската култура през 20-те и 30-те години на миналия век, близка на идеите на дружество “Родно изкуство”, без което не можем да си представим българската история на изкуството, разказа д-р Петров. В него членуват едни от най-ярките имена, които Казанлък е дал на историята на изкуството – Иван Милев, Иван Пенков, Дечко Узунов. “През годините Каменова се сдобива с не една или две творби на тези автори, но за съжаление по време на Втората световна война домът на семейството е унищожен и голяма част от творбите са изгубени. В Казанлък за пръв път ще бъдат показани заедно седем произведения, които в момента са в частна колекция. Част от картините са познати, като две от тях са на Иван Милев, посочи д-р Пламен Петров. Едната от тях е “Боянската църква”, а другата е портретът на самата Анна Каменова, който е съпоставим като художествено мислене и пластически постижения с най-известния портрет на автора “Ахинора”, коментира той и допълни, че творбата никога не е гостувала в Казанлък.
“В тази колекция има две много интересни и важни работи, които са ни непознати и не са показвани, откакто са попаднали в дома на Анна Каменова. Става дума за един ранен живописен портрет, правен от Дечко Узунов, който е напълно непознат до момента дори и за изследователската общност, отбеляза д-р Петров. Експозицията включва и една малка и по-разпознаваема като Дечко Узунов работа, която обаче също не е показвана пред публика.
Акцент в експозицията е и двойният портрет на семейство Анна и Петко Стайнови от Генчо Стайнов, създаден през 1942 година, посочи още директорът на културния институт.
Д-р Пламен Петров каза още, че колекцията ще бъде публикувана в научно издание, което ще обнародва за пръв път фрагмента от нея. “Това ще бъде интересен поглед от една страна към вкуса на Анна Каменова и от друга страна към автори, които са свързани по някакъв начин с Казанлък”, коментира той.
Екипът на Художествената галерия подготвя и лекция, която през септември ще запознае казанлъчани с Анна Каменова и нейното място на културната сцена през 20-те и 30-те години. “Знаем, че Иван Милев илюстрира една от нейните книги, така че този диалог между модела и художника е доста важен и за двамата”, допълни той. Д-р Петров каза още, че Анна Каменова е автор на много ценна статия по повод кончината на Иван Милев от 1927 година, която и до ден днешен е един от най-проникновените текстове, писани за твореца от неговите съвременници.