Основната причина за голямото поскъпване на имотите през последната година са покупките на къщи и апартаменти с цел инвестиция, казват брокери. При високата инфлация в страната хората с налични пари на влог в банка се чудят как да ги предпазят от обезценяване.
50 хил. лв. са достатъчни за първоначална вноска за покупка на хубав апартамент с ипотечен кредит в някой от големите градове в страната. Същевременно в България има над 270 хил. депозита на граждани със суми над 50 хил. лв. Това са хора, които търсят начин да предпазят парите си от инфлацията, коментират брокери. Фондовите пазари са много несигурни, в резултат на което голяма част от хората се насочват към покупката на имот. Докато инфлацията е висока и има купувачи, тоест хора с депозити над 50 хил. лв., цените на имотите ще продължат да нарастват, коментират брокери, цитирани от “Trud news”.
Благодарение на голямото търсене имотите в големите градове поскъпнаха значително. Преди година цените на жилищата старо строителство в южните квартали на столицата се движеха в порядъка около 1500-1600 евро/кв. м, а сега това са цените на жилищата в строеж преди акт 14, докато готовите апартаменти се продава от 1900-2000 евро/кв. м. Това е увеличение с 400 евро на кв. м или с около 30% за година.
При покупката на имот с цел инвестиция хората най-често ги отдават под наем, за са печелят не само от покачването на цената. През последната година няма съществени промени при наемите, въпреки покачването на цените на апартаментите.
Някой пък купуват имоти, ремонтират ги и ги препродават с 15-20% печалба. Това са предимно хора, които могат да отделят повече време за ремонта на апартамента, и търсят бърза печалба от препродажбата. Ремонтираните и добре обзаведени апартаменти винаги са по-скъпи, защото много купувачи искат да се нанесат веднага и нямат време да търсят майстори, дизайнери и мебели.
Много хора предпочитат покупката на нов апартамент, а други избират старото строителство. Много сделки има и в двата сегмента от пазара. Някои собственици на апартаменти не ги продават, просто защото нямат алтернатива в която да вложат парите си. Други пък виждат, че сега цените са високи и имат възможност да реализират печалба, затова продадат имот, който са получили по наследство или са купили като инвестиция преди няколко години. Това прави и вторичният пазар на имоти много активен.