Не беше толкова отдавна времето, в което нямаше мобилни телефони и интернет и пощенската картичка беше най-приятният начин да честитиш на приятел или близък настъпването на коледните празници. Namoreto.bg ни връха назад в годините, за да ни припомни какви бяха коледните картички в миналото.
Днес все по-често изпращаме дигитални картички, което говори, че миналото успява да се докосне до бъдещето. И макар че изпращането на картичките не е в първоначалния смисъл, то отново докосва хората и им припомня да бъдат добри не само по празниците.
За първата в света новогодишна картичка, произведена в промишлена серия, се смята тази, появила се в навечерието на 1843 г. Идеята хрумнала на британския държавен деец Хенри Коул. Тъй като той бил много зает човек, а много му се искало да поздрави многобройните си приятели с Новата година, помолил художника Джон Хърсли да нарисува семейството му, събрало се край рождественската трапеза.
На изображението било написано „Весело Рождество и Щастлива Нова година“, което пожелание се превърнало в традиционно празнично поздравление.
В България масовото изпращане на картички започва след Втората световна война.
В България изпращането на коледни картички се превръща в мода почти едновременно с останалата част от Европа – в края на 19 и началото на 20 век. Но те са известни още по времето на Османската империя в крайдунавските градове Русе, Видин и Лом, където пристигат с поща от Виена. Първите са били черно-бели, впоследствие започват да ги оцветяват.
Наред с класическите религиозни сюжети, празничните картини в началото на 20 век са свързани с красиви девойки, усмихнати коминочистачи, зимни пейзажи, семейства, събрали се пред новогодишната елха, приказни герои, носещи подаръци.
В СССР от края на 30-те години на XX век дядо Мраз става задължителен образ на Нова година, не на Рождество Христово. Тази традиция е въведена след няколкогодишна забрана на коледната елха.Тоталитарният режим у нас изтласква от пазара и от съзнанието на атеистичната младеж идеята за Дядо Коледа, подменена с Дядо Мраз. Евангелският дух напълно изчезва.
Също в онези години Коледа остава в сянката на новогодишната нощ и затова повечето картички, особено тези извън семейството, се изпращаха точно за настъпването на Нова година.